28 października, 2014

„Przerażenie wariata” Stanisława Ignacego Witkiewicza ustanawia rekord aukcyjny Fotografii KolekcjonerskiejNa niedzielnej aukcji 13 edycji projektu Fotografia Kolekcjonerska padł rekord. „Przerażenie wariata” Stanisława Ignacego Witkiewicza (Witkacego) sprzedano za 80 500 złotych. To najwyższa cena za zdjęcie, jaką uzyskano w historii całego projektu. I jedna z najdrożej sprzedanych fotografii na polskim rynku. 

Cykl Przerażenie wariata zalicza się do grona najbardziej cenionych fotografii Witkacego. Prezentowana praca pochodzi z wczesnego okresu współpracy z Józefem Głogowskim, znanym fotografem, dokumentującym kreacje fotograficzne Witkacego. Jest przykładem wybitnego dzieła sztuki, potwierdzającego niezwykły temperament artysty, szaloną wyobraźnię oraz śmiałe koncepcje na temat sztuki i filozofii. Witkacy kreując własne fotograficzne wizerunki badał szereg możliwości, często przekraczając granice wytrzymałości psychicznej. Tworzył nieustanną grę rzeczywistości i fikcji. Jego fotografie przypominają sceny z teatru dadaistycznego, w którym dla zobrazowania absurdalności świata zastosowano wszystkie techniki wyrazu. Fotografia Przerażenie wariata jest szczególnie ekspresyjnym przykładem psychologicznych poszukiwań, wpisuje się w serię bardzo osobistych dzieł (*).


Powiedzieć, że to praca muzealna, jedno z najbardziej ikonicznych polskich zdjęć to niewiele powiedzieć. Gratulujemy nabywcy.

(*) Zdjęcie i opis za artinfo.pl

2 komentarze:

wdr pisze...

wylicytowano za 70000. w rekordach aucyjnych podaje się wylicytowaną kwotę bez opłaty aukcyjnej.

Wal Dek pisze...

Geniusz jest wart każdej ceny...!