23 października, 2014

Szef Tate wygrał ranking "Power 100" miesięcznika Art Review, Adam Szymczyk na wysokim, 21. miejscuPojawiła się nowa setka najbardziej wpływowych osób w świecie sztuki amerykańskiego miesięcznika Art Review– najważniejszy chyba ranking „who is hot, who’s not” w świecie sztuki. Ale nie tylko – poprzez dobór, szczególnie pierwszej dziesiątki widać, dla kogo mijający rok był ważny – czy dla świata instytucjonalnego (kuratorzy, szefowie wielkich muzeów i galerii publicznych), czy dla rynku sztuki czy też dla artystek i artystów. I oczywiście przy każdej z list „Power 100” razem widać też rywalizację Europy z Ameryką, do której coraz silniej włącza się Azja.
Tegoroczny ranking wygrał Sir Nicholas Serota, dyrektor brytyjskiej Tate, wyprzedzając dwóch wielkich galerzystów – Davida Zwirnera (http://www.davidzwirner.com/ ) oraz Ivana Wirtha (http://www.hauserwirth.com/) oraz kolejnego przedstawiciela wielkich muzeów, szefa MoMA w Nowym Jorku, Malcolma Lowry. Na szóste miejsce spadła para Hans Ulrich Obrist i Julia Peyton-Jones, zarządzający londyńską Serpentine Gallery (http://www.serpentinegalleries.org). Co ciekawe, wyprzedziła ich artystka, która w tym roku w Serpentine miała dużą wystawę – Marina Abramović.  W pierwszej dziesiątce nie ma w tym roku szejkini Al-Thani, która wygrała ubiegłoroczną listę – ewidentnie twórczyni potęgi Kataru na rynku sztuki mniej w tym roku kupowała ważnych prac. Bardzo mocno, bo aż na 8 miejsce (z czwartego) spadł Larry Gagosian, potężny, ale też i kontrowersyjny galerzysta, który już wygrał kiedyś listę „Power 100”. Dziesiątkę zamyka inna wybitna artystka – Cindy Sherman. Co ciekawe, obu artystek (zarówno Abramovićm jak i Sherman) nie było w ubiegłym roku w pierwszej dziesiątce. Pierwsza dziesiątka jest bardzo sfeminizowana – jest w niej 7 mężczyzn i 4 kobiety – więcej niż przed rokiem i dwa razy więcej niż np. 5 lat temu.
Bardzo wysokie, 21 miejsce zajął Polak – Adam Szymczyk, który w tym roku został wybrany dyrektorem artystycznym Documenta w Kassel 2017 roku i już zdecydował o kontrowersyjnym, ale nowatorskim ruchu – przeniesieniu części wystaw Documenta do Aten. Adam Szymczyk już raz był na liście Art Review – na 92 miejscu w 2007 roku.
Pełna lista – niezwykle ciekawa i pouczająca jest dostępna tutaj.

Brak komentarzy: