05 listopada, 2014

Aukcja komiksu i ilustracji (już trzecia) w Desa UnicumPrzed nami już 3 aukcja poświęcona komiksowi i ilustracji, jaką przygotowała dla miłośników tego nurtu w sztuce warszawska Desa Unicum. Z dużym zainteresowaniem obserwuje rozwój tej oferty domu aukcyjnego gdyż oprócz tego, że sam temat jest mi bardzo bliski to wypełnia on dużą lukę na naszym polskim rynku oferując obiekty z obszaru komiksu, ilustracji książkowej i animacji. Aukcje te tworzą w jakimś wymiarze rynek gdyż oprócz oczywistej kwestii łączenia ofert kupna i sprzedaży, wyznaczają ceny na prace wybranych artystów, które potem stają się punktem odniesienia dla całego rynku w tym tego poza aukcyjnego. Desa dzięki dotychczasowym aukcjom nadała profesjonalizmu tworzącemu się rynkowi (min. publicznie dostępne wartości transakcji, katalog, opis oferowanych obiektów) i sprawiła, że w ofercie rynkowej zaczęły się pojawiać prace artystów do tej pory niedostępnych (min.  Henryk Chmielewski, Alfred Ledwig).

Co w takim razie zobaczymy na najbliższej aukcji? W obszarze animacji z aukcji na aukcje robi się coraz ciekawsza oferta. Co prawda tym razem nie będzie Bolka i Lolka, ale po raz pierwszy pojawią się folie animacyjne z wybitnych polskich bajek „Przygód kota Filemona” czy z „Zaczarowanego ołówka”. To absolutne klasyki polskiej animacji  i prace przynoszące niezapomniane emocje związane z dzieciństwem niejednego z nas.
W obszarze ilustracji moją uwagę zwróciły ilustracje Bohdana Butenko, Daniela Mroza i Zbigniewa Piotrowskiego do pierwszego wydania Pipi (Fizia Pończoszanka) czy Andrzeja Wiercieńskiego do Pimpusia Sadełko.

Jeśli chodzi o najważniejszy element aukcji, czyli komiks to najważniejszymi obiektami są oczywiście plansze z Tytusa, Romka i Atomka, Kapitana Klosa, Kleksa czy Kajko i Kokosza, ale do tego zdążyliśmy już się przyzwyczaić. Warto zwrócić uwagę na kilka prac naprawdę rzadkich o muzealnej wręcz wartości. Będą to oczywiście okładki do Rozprawy z Dajmiechem Janusza Christy czy bardzo efektowna okladka do Kapitana Klossa. W tej kategorii można też ująć okładkę do Tajfuna Tadeusza Raczkiewicza z tym, że wiadomo, iż istnieje ona w kilku egzemplarzach tak więc poziom unikalności jest tu o wiele mniejszy. Prawdziwą perełką jest zestaw plansz do Bajek dla dorosłych Janusza Christy. Są to prace bardzo cenione wśród miłośników Christy gdyż po pierwsze narysowane w wyjątkowy dla Christy sposób, po drugie opublikowane w legendarnym już magazynie komiksowym Relax a po trzecie jest ich naprawdę niewiele gdyż Christa stworzył tylko 9 takich bajek dla dorosłych.
 Na zdjęciach odpowiednio:

Karol Baraniecki, Zaczarowany ołówek, Piotruś, lata 70. XX w., folia animacyjna, farby emulsyjne/folia celuloidowa, 23 x 28 cm

Bohdan Butenko, Gapiszon oraz Guci i Cezar, lata 80. XX w. akwarela, tusz/papier, 30 x 39,5 cm

Janusz Christa, Kajko i Kokosz, Rozprawa z Dajmiechem, 1987 r., okładka komiksowa akryl, akwarela, tusz/papier, 32 x 42,5 cm

Wszystkie zdjęcia dzięki uprzejmości Desa Unicum

Brak komentarzy: