19 grudnia, 2014

Kolekcjonowanie oryginalnych plansz komiksowych, animacji i ilustracji – podsumowanie 2014 roku



Mijający rok może zapisać się, jako przełomowy w tworzeniu rynku komiksu (a również animacji i ilustracji książkowej). Wiele prób kreacji rynku podejmowanych w poprzednich latach nie przyniosło wielkich sukcesów gdyż rozbijały się one o brak kilku kluczowych czynników, jakie pomogłyby w budowie takiego rynku. Jednym z głównych czynników był brak profesjonalnego podmiotu mogącego zapewnić wsparcie merytoryczne/logistyczne/instytucjonalne tej inicjatywie a zarazem zapewnić udział nowej grupie kolekcjonerów akceptujących ceny bliższe rynkowi sztuki niż portalom aukcyjnym. Podmiotem takim stała się warszawska Desa Unicum organizując jak do tej pory trzy aukcje komiksu i ilustracji, gdzie każda z nich zakończyła się dość dużym sukcesem. 



Na sukces Desy złożyło się kilka czynników. Zaczynając od początku, było to przygotowanie specjalistycznej aukcji, na której znalazły się tylko obiekty związane z komiksem, animacją czy ilustracją książkową. Oczywiście inne domy aukcyjne (jak chociażby krakowski Nautilus) tez miały na przykład ilustrację książkową czy komiks w swojej ofercie (i to wiele wcześniej niż Desa) ale oferta ta ginęła wśród innych obiektów – malarstwa czy grafik. Przygotowanie specjalistycznej aukcji pomogło Dessie na bardziej efektywną promocję i zadziałanie efektu nowości. Dobra promocja plus dotychczasowy katalog klientów sprawił, iż sprzedaż na pierwszej aukcji przebił wszelkie oczekiwania a ceny wywoławcze osiągnęły niespotykaną do tej pory w Polsce skalę za tego typu obiekty. To z kolei pobudziło wyobraźnię wielu dotychczasowych kolekcjonerów i autorów, którzy z jednej strony zaczęli przeglądać swoje szuflady i dzięki czemu na rynek wypłynęło wiele niedostępnych do tej pory prac a z drugiej udostępniło tę ofertę nowej grupie kolekcjonerów. Wiele osób wskazuje, że rynek plansz komiksowych to rynek osób kierujący się nostalgią za czasami dzieciństwa i być może coś w tym jest gdyż najlepiej na aukcjach sprzedawały się prace do znanych i popularnych serii komiksowych (głównie Tytusa, Klossa i Kajko i Kokosza). Jedynym „mankamentem” jest stosunkowo nieduża liczba osób licytujących na aukcjach w Dessie i jeśli nie uda się zainteresować tą ofertą innych, pytanie czy uda się utrzymać ceny na dotychczasowym poziomie.



Za sukcesem Desy pragną podążyć inni. Pierwszy krok zrobiła Agra Art organizując z powodzeniem aukcję internetową poświęconą komiksowi. Tu nowością były prace artystów średniego i najmłodszego pokolenia co jest obiecującym kierunkiem. W zapowiedziach można przeczytać o aukcji Sopockiego Domu Aukcyjnego, który szykuje swoją pierwszą aukcję na luty przyszłego roku.



Mijający rok to dalszy rozwój oferty i nieustające działania promocyjne (zorganizowanie kliku wystaw w całej Polsce) artkomiks.pl. To jeden z najprężniej działających podmiotów na rynku z energią, która mogłaby wskazywać, że stoi z tym sztab ludzi a wszystko to sprawa jednego pasjonata.



Zauważyć też należy działalność pierwszej galerii specjalizującej się tylko w komiksie, czyli poznańskiej „Cheap East” ale tu dość duży wysiłek nakierowany jest na wydawanie własnego wydawnictwa i dość skromnie prowadzonej działalności wystawienniczej.


Na zdjęciu okładka oraz plansze do komiksu Kapitan Kloss Mieczysława Wiśniewskiego
 

Brak komentarzy: