06 lutego, 2015

Pierwsza aukcja komiksu w Sopockim domu aukcyjnymJednym z wydarzeń ubiegłego roku były sukcesy aukcyjne tworzącego się rynku sztuki komiksu i ilustracji. W tym roku polskie wydarzenia aukcyjne rozpoczną się już jutro od Aukcji Komiksu i Animacji, jaki przygotował Sopocki Dom Aukcyjny. Jest to pierwsza aukcja komiksu przygotowana przez ten dom aukcyjny, nomen omen mający siedzibę w mieście rodzinnym Janusza Christy. W dużej części oferta SDA bardzo przypomina ofertę warszawskiej Desy z kilkoma wyjątkami i moi zdaniem te wyjątki są tu najciekawsze.


 

Zacznijmy jednak od początku, czyli od plansz komiksowych Janusza Christy.  Znajdziemy w ofercie przekrój dużej części twórczości artysty od jednego z pierwszych komiksów artysty „Niezwykłe przygody Kajtka Majtka” po Kajko i Kokosza. Należy zauważyć, iż w przypadku gdy występują plansze w tuszu (rysunek) i w kolorze to są one sprzedawane jako jedna całość, czyli dokładnie tak jak powinno to być zrobione (dotyczy to też plansz Tadeusza Baranowskiego i Szarloty Pawel). Z polskiej klasyki najciekawsze prace to plansze Tadeusza Baranowskiego z wybitną pracą z Antresolki Profesora Nerwosolka i bardzo dobrymi, efektownymi planszami z komiksu „Skąd się bierze woda sodowa”. Każda z nich może być gwiazdą w niejednej kolekcji. Na uwagę zasługuje plansza Szarloty Pawel z komiksu Smocze Jajo.

Dużą ciekawostką jest ilustracja Jerzego Skarżyńskiego do Ubika Philipa Dicka z 1975 roku. Ktokolwiek buduje kolekcję związaną z fantastyką powinien rozważyć zakup tej pracy. Mamy tu wszystko co najlepsze - wybitną literaturę i znakomitego artystę z publikowaną pracą.
 Nie można tez nie zauważyć planszy do komiksu „Dwa lata wakacji”, jaki na podstawie powieści Juliusza Verne narysował Tadeusz Raczkiewicz. Moim zdaniem to jeden z najlepiej narysowanych komiksów Raczkiewicza (być może najlepiej w jego karierze). Nie wszystkie plansze z tego komiksu zachowały się do naszych czasów a wśród nich niewiele przetrwało plansz z ukończonym kolorem. Tak więc ta oferowana na aukcji jest bardzo ciekawym egzemplarzem.


Z młodszego pokolenia artystów warto zwrócić uwagę na planszę Marcina Podolca do Kapitana Sheera, Tomasza Leśniaka do Jeża Jerzego, Janusza Pawlaka do Toshiro czy Nikodema Cabały do Biocosmosis.

Wyjątkowe na aukcji są plansze artystów spoza Polski i ciekaw jestem jak zostaną u nas przyjęte. Jest tu kilka świetnie narysowanych plansz czy okładek. Świetnie prezentuje się Rudolf Damaggio w okładce do Green Arrow, a moją ulubiona jest chyba praca Jesusa Saiz z Wonder Woman i Batmanem.
  No i największa niespodzianka na koniec. Bardzo przypadła mi do gustu oferta prac związanych z animacją. Nie są to może wybitne produkcje czy kluczowe sceny z ikon filmów animowanych, ale w bardzo przystępnej cenie znajdziemy tu folie animacyjne (często z oryginalnym, ręcznie malowanym tłem) do takich filmów jak Smerfy, Kubuś Puchatek czy Czarnoksiężnik z krain Oz.

1 komentarz:

Anonimowy pisze...

Dzięki za wpis. Ciekawe, że zwróciłeś uwagę na większość plansz, które sam wyróżniłem... BTW, te folie to też ciekawostka, bo niektóre to są pełne zestawy, składające z kilku folii + tła. Na przykład ta smerfetka, to wiele z elementów jej postaci jest namalowanych na osobnych kliszach tak, by można było animować ruch (w tym błysk pantofelka :)