22 kwietnia, 2015

DOCS AGAINST GRAVITY z ciekawymi propozycjami filmów dotyczącymi świata sztukiMamy przyjemność poinformować, że w dniach 8-17 maja 2015 w kilku miastach w Polsce (Warszawa, Bydgoszcz, Wrocław) odbędzie się dwunasta edycja DOCS AGAINST GRAVITY,  największego w Polsce festiwalu filmów dokumentalnych. W programu festiwalu znajdują się filmy i wydarzenia, zbieżne ze światem sztuki. Zobaczyć będzie można min takie filmy jak "Zrzutka" o
finansowaniu sztuki w ramach crowdfundingu, "Rzemiosło czyni artystę" historia Marka A. Landisa jednego z najsłynniejszych fałszerzy sztuki w historii USA, czy "Jutro nas nie będzie" o kolonii ulicznych artystów w Delhi. Dzisiaj zapowiedź pierwszego z filmów Zrzutka.

Zrzutka (Capital C)
Niemcy, USA / Gemany, USA 2014 87 min
Reżyseria / Directed by: Jørg Kundinger, Timon Birkhofer
Zdjęcia / Cinematography by: Jørg Kundinger, Timon Birkhofer
Producenci / Producers: Jørg Kundinger, Timon Birkhofer, Nikolaus Dick, Katrin Holetzeck, Stefan Brunner
Produkcja / Production: Father&Sun

Finansowanie sztuki w ramach crowdfundingu ma coraz większy zasięg i szybko rewolucjonizuje naszą rzeczywistość. W dodatku okazuje się ciekawą alternatywą dla wszelkiego rodzaju dotacji, w tym również unijnych. Według profesora MIT Erika von Hippela „crowdfunding jest ważnym czynnikiem przyczyniającym się do demokratyzacji rozwoju – największą zmianą paradygmatu rozwoju od czasów Rewolucji Przemysłowej”. Każdego dnia liczba ludzi decydujących się wykorzystać tę formę finansowania rośnie. W ciągu ostatnich kilku lat nowe pokolenie artystów korzysta z tego źródła uprawiając tym samym sztukę w sposób, którego dotychczas nie znano. Film opowiada o tym rewolucyjnym na skalę światową zjawisku. Przedstawia jego skutki oraz sposób, w jaki zmienia otaczający nas świat i kształtuje jego przyszłość. Dzięki niemu powstaje nowy model artysty, który tworzy sztukę nie sam, lecz przy pomocy grupy wspierających go ludzi. Film pokazuje nam inspirujące działania kilku osób, które korzystając z możliwości, jakie daje crowdfunding zmienili swoje życie na zawsze. Zach Crain postanowił zdobyć fundusze na produkcję kolorowych osłonek na butelki. Jego hippisowski model kampanii crowfundingowej przyniósł mu nie tylko szerokie uznanie, lecz również stale rosnącą grupę fanów. Sukces, jaki odniósł zachęcił konkurentów i biznesowych potentatów do kopiowania jego pomysłu. Jackson Robinson wykorzystał crowdfunding do realizacji swojego marzenia: produkcji ręcznie malowanych kart do pokera. Zachęcony sukcesem uwierzył w swój talent i postanowił zostać artystą. Okazało się jednak, że odbiło się to w negatywny sposób na jego rodzinie. Z kolei weteran gier komputerowych Brian Fargo po 20 latach w końcu znalazł sposób na przywrócenie do życia legendarnej gry komputerowej „Wasteland”. Dzięki zebranym kilku milionom dolarów oczy 60 000 fanów skupione są teraz na nowej wersji „Wasteland II”. Film nie tylko pokazuje, czym tak naprawdę jest crowdfunding, ale sam jest również jego owocem. Jako niezależna produkcja powstał ze środków zebranych dzięki crowdfundingowi. Wsparło go 586 osób z 24 krajów.

Brak komentarzy: