10 kwietnia, 2015

Yann Arthus-Bertrand, Richard Mosse, Nicolas Henry i Anton Corbijn w nowym odcinku "CNN Ones to Watch" w CNN InternationalNajnowszy odcinek programu CNN International pt. „CNN Ones to Watch” zostanie poświęcony fotografii. Bohaterami programu będą Yann Arthus-Bertrand, Richard Mosse, Nicolas Henry i Anton Corbijn. „CNN Ones to Watch” to program, w którym stacja przedstawi widzom barwne dziedziny sztuki i kultury oraz odkrywa ich wschodzące talenty. W każdym miesiącu program skupia się na innej dyscyplinie, a jego gościem jest mistrz danej dziedziny, który opowiada widzom, o tym kogo z nowego pokolenia artystów warto obserwować i wyjaśnia, dlaczego właśnie ta osoba stoi u progu wielkiej kariery.

Mentorem, którego stacja zapyta, o to kogo warto obserwować, będzie francuski fotograf Yann Arthus-Bertrand. Artysta znany jest z serii niezwykłych zdjęć ukazujących Ziemię z lotu ptaka. Jego album „Ziemia z nieba. Portret planety u progu XXI wieku” („Earth from Above”) sprzedał się w ponad 300 milionach kopii, a film „S.O.S. Ziemia” („Home”) wyświetlono ponad 600 milionów razy na całym świecie. Bertrand mówi CNN: „Wydaje mi się, że wszyscy fotografowie mają jedną wspólną cechę – kochają to co robią. Często pracujemy sami, mamy do pokonania wiele przeszkód, brakuje nam pieniędzy, wiele zdjęć nigdy nie zostanie opublikowanych, ale mimo to, tylko jedno się liczy – głęboka pasja do tego zawodu.”„CNN Ones to Watch” dołącza do Bertranda podczas pracy – w powietrzu i w studio, gdzie właśnie kończy swój nowy film dokumentalny pt. „Human”, który ma zamiar zaprezentować w maju podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes.

Wschodzące gwiazd fotografii wybrane przez Bertranda odzwierciedlają jego zamiłowanie do fotoreportażu i obrazów, które kryją w sobie niewiarygodną siłę dzięki kreatywnemu podejściu. Pierwszą z nich jest Irlandczyk Richard Mosse zajmujący się fotografią dokumentalną i konceptualną. Nagrodzony Deutsche Börse Photography Prize, wystawiał swoje prace w ramach Pawilonu Irlandzkiego podczas Biennale w Wenecji w 2013 roku. Jego najbardziej znany cykl fotografii przedstawia ogarnięte wojną Kongo. Mosse wykorzystał wrażliwą na podczerwień taśmę, która miejscami nadała krajobrazom i scenom ludzkiej tragedii szokująco różową barwę. CNN odwiedza go w jego nowojorskim studio, gdzie pracuje nad swoim najnowszym projektem. „W mojej pracy interesują mnie te momenty, w których fotografia dokumentalna zawodzi, i ja sam zawodzę. Chwile, w których nie udaje mi się czegoś wyrazić, złamać ograniczeń mojego medium, robić fotoreportażu na kawałki, by zobaczyć jak został skonstruowany… a potem poskładać go na nowo, by zaskoczyć ludzi.”

Bertrand wskazuje również francuskiego fotografa Nicolasa Henry’ego, który zajmuje się fotografią inscenizowaną. W swojej pracy wykorzystuje techniki teatralne, tworząc projekty na dużą skalę, w których wykorzystuje różnorodne rekwizyty i scenografię, jak również filmowe oświetlenie. CNN spotyka się z nim we Francji, w Chateau de Longchamps podczas sesji. Bertrand mówi o Henrym „Jest bardziej artystą niż fotografem, i ma ogromne serce. Jest bardzo blisko ludzi. Dla mnie jest takim samym aktywistą jak ja.” 

W programie pojawi się również rozmowa z holenderskim fotografem i reżyserem Antonem Corbijnem, który podzieli się swoim spojrzeniem na świat fotografii. Jego zamiłowanie do muzyki powołało do życia zapadające w pamięć fotografie najwybitniejszych artystów, od U2, Depeche Mode i Rolling Stones po Boba Dylana, Bruce’a Springsteena i Davida Bowie. Z okazji 60-tych urodzin Corbijna w Hadze odbędą się dwie retrospektywy jego prac. Corbijn mówi CNN „To dobry czas dla fotografii, niesamowity czas dla fotografii. Jest tyle rzeczy, które niefiltrowanie pojawiają się, bo dziś każdy ma aparat… a galerie i muzea są bardziej otwarte niż kiedykolwiek, więc jest też dużo miejsca na prawdziwą fotografię.”

Odcinek zostanie wyemitowany już dziś o godz. 17:30 i będzie kilkukrotnie powtarzany w ciągu najbliższego tygodnia. Jego fragmenty będzie można również obejrzeć pod koniec miesiąca na stronie http://www.cnn.com/specials/world/ones-to-watch.

Brak komentarzy: