10 maja, 2015

Langfurtka - Mikołaja Trzaski i Adama Witkowskiego najnowszą płytą ArtBazaar Records

Przedstawiamy Wam najnowszą płytę ArtBazaar Records, „Langfurtkę” (ABR 014) - projekt dźwiękowy dwójki gdańskich artystów Mikołaja Trzaski i Adama Witkowskiego. Słowo langfurtka pochodzi od niemieckiej nazwy dzielnicy Gdańsk Wrzeszcz (Langfuhr), w której oboje mieszkają. Mikołaj, na co dzień ceniony muzyk, zagłębiający się w muzykę improwizowaną, grający ze światową czołówką free jazzu i Adam, artysta wizualny, śpiewający też piosenki w zespołach Samorządowcy, Gówno czy Nagrobki. To tylko z pozoru dwa różne światy artystycznej wypowiedzi. Poza sąsiedztwem łączy ich również podobna droga edukacji artystycznej, w szczególności studia w pracowni intermedialnej gdańskiej ASP, prowadzonej przez Witosława Czerownikę i Wojtka Zamiarę, którą to wspominają, jako miejsce szczególnie ważne dla rozwoju własnych osobowości.
Mikołaj i Adam pierwszy raz w duecie zagrali już ładnych kilka lat temu tworząc muzykę do spektaklu „Odys Seas”. Później sporadycznie można było usłyszeć ich na żywo, aż w końcu 3 lata temu postanowili zarejestrować swoje pomysły w studiu. Na „Langfurtce” obaj muzycy zbaczają mocno z kierunków, które obierali do tej pory – Witkowski w większym stopniu improwizuje na gitarze, grając zarówno bardziej rytmiczne melodie jak i te poszarpane partie free. Trzaska gra spokojniej i oszczędniej, zaledwie w kilku momentach pokazując pazur, ale dzięki temu jest to płyta bardzo spójna i przekonująca.

Płyta bardzo długo czekała na wydanie, bo tłok w europejskich tłoczniach płyt jest straszny i większość wytwórni ma kilkumiesięczne opóźnienia. Ale w końcu jest! Płyta wyszła w nakładzie 250 egzemplarzy. 184 egzemplarze sprzedawać będziemy w ostemplowanych, opisanych i numerowanych okładkach, a 66 egzemplarzy płyt jest w unikatowych okładkach (każda inna) z ilustracjami wykonanymi przez Adama Witkowskiego i Mikołaja Trzaskę. Dodatkowo obaj muzycy „ostemplowali” swoimi pieczątkami autorskie płyty.

Zachęcamy Was do zakupu tej płyty, bo jest ona wyjątkowa nie tylko w dyskografii obu artystów, ale także ArtBazaar Records. Po raz pierwszy bowiem autorskie okładki do projektu wykonane zostały przez duet. Na dodatek jeden członek tego duetu, czyli Adam Witkowski, jest artystą sztuk wizualnych ( i dodatkowo muzykiem), a drugi członek duetu, czyli Mikołaj Trzaska, jest znanym na świecie muzykiem ( a dodatkowo z wykształceniem artystycznym). To wyjątkowa kombinacja, którą słychać na płycie i widać na okładkach autorskich. Dodamy jeszcze, że w „produkcji” kilku okładek uczestniczyła cała rodzina Trzasków.

Na zdjęciach okladki limitowanej edycji płyty

1 komentarz:

Zwykły dyrektor galerii pisze...

Witosława Czerwonkę, przez literówkę udało się stworzyć zupełnie nowego artystę :)