24 października, 2015

Woda i Światło w Recklinghausen

Niemieckie miasto Recklinghausen powinno być już dobrze znane polskim pasjonatom sztuki. Powstaje tu muzeum które będzie w stałej ekspozycji pokazywać kolekcję polskiej sztuki najnowszej. Twórcą i pomysłodawcą tego przedsięwzięcia jest doktor Werner Jerke, właściciel jednej z największych kolekcji polskiej sztuki powojennej. Cały czas trwają prace nad przystosowaniem budynku na potrzeby muzeum, do pełnej gotowości zostało jeszcze kilka miesięcy ale już muzeum (i sam budynek) zaczyna funkcjonować na mapie wydarzeń kulturalnych miasta. Corocznie w Recklinghausen w październiku odbywa się festiwal światła gdzie większość z budynków znajdujących się w starej części miasta przygotowuję specjalną oprawę świetlną swoich fasad.


Do tej inicjatywy dołączył też budynek przyszłego muzeum, dodatkowo przygotowując tymczasową ekspozycję projektu Anety Grzeszykowskiej i Janka Smagi pt. Woda. Jest to zestaw trzech lightboxów odzwierciedlajacych kształty i formę warszawskich basenów na Moczydle. Na załączonych zdjęciach zobaczycie fasadę przyszłego muzeum i samą instalację.


Zdjęcia dzięki uprzejmości Fundacji Jerke

1 komentarz:

Tulla pisze...

Niesamowity projekt, za którym stoi wybitny, a zarazem skromny tworca niepowtarzalnej kolekcji dziel sztuki, czlowiek z wielka pasja i sercem do polskiej kultury.