06 listopada, 2015

XXX lat ZderzakaTrzydzieści lat temu, 25 października w piątek, na surowych ścianach dębnickiego strychu po raz pierwszy pojawiły się obrazy : Dwie prawdy w dolinie Renu, Walka czarnych z białymi o góręczyśćcową z rajem, Donna Gentile pokazuje srom Dantemu, Człowiek dobry pochylający się nad człowiekiem złym i parę innych. Ich autorem był mało znany artysta z Warszawy, Marek Sobczyk. Otwierając wystawę, Marta Tarabuła mówiła o ryzyku - nieodłącznym od zajmowania się sztuką. Publiczność stawiła się licznie, autor wygłosił wykład "O rozszerzeniu perspektyw seksualnych", a profesorowie krakowskiej ASP - z przyzwyczajenia - zabrali się do robienia korekty: "ta ręka jest źle namalowana", "to jeszcze nie jest malarstwo"… Obrazy były dzikie i bezczelne, zderzenie z Krakowem - czołowe. Nie bez powodu nad wejściem, zamiast szyldu, zawisł stary zderzak samochodowy.
October, 25 . Zderzak Gallery founded in Kraków - donosił w kalendarium katalog "Polish Realities: New Art from Poland", pierwszej wystawy młodej polskiej sztuki za granicą (Third Eye Centre, Glasgow, 1988).

Jak Polski Malarzi Malujoó ? - pytanie pewnego Czecha, którego malarze Gruppy spotkali w pociągu, posłużyło za tytuł pierwszej wystawy w Zderzaku. To pytanie zadajemy sobie do dziś. Odpowiedź zmieniała się w czasie, tak jak zmieniała się sztuka. Przez trzydzieści lat Zderzak towarzyszył tym przemianom. 402 wystawy, 166 autorów, powroty artystów zapomnianych i odkrywanie nowych - szukanie odpowiedzi na pytanie zadane przed laty nadal jest dla nas frajdą – i wyzwaniem.
Tej jesieni, po latach, spojrzymy w lustro. Co widać? Popatrzcie z nami. W trzech kolejnych wystawach, jak w lustrzanym odbiciu, zobaczycie Zderzak z różnych stron.

Galeria Zderzak uprzejmie informuje, że upłynęło 30 lat jej działalności, w tym dzieciństwo, młodość, dojrzałość. Jubileusz postanowiliśmy uczcić trzema wystawami, które do trzech epok życia Galerii odnosić się mają anagogicznie, i na które serdecznie Państwa zapraszamy:

PAŹDZIERNIK - Jurry. Paradis
LISTOPAD (wernisaż: 7 listopada) - Tylko dla twoich oczu
GRUDZIEŃ (wernisaż: 12 grudnia) - Kunstkammer


Galeria Zderzak, ul. Floriańska 3, 31-019 Kraków

Tekst i zdjęcia dzięki uprzejmości galerii Zderzak

Brak komentarzy: