29 sierpnia, 2006

Pierwsze koty za płoty w Christie, bez Polaków


Tegoroczny sezon aukcyjny na rynku sztuki współczesnej zaczyna się 13 września aukcją w nowojorskim domu Aukcyjnym Christie „First Open PostWar and Contemporary Art.” Jest to aukcja w zdecydowanej większości prac na papierze, fotografii w większych edycjach (choć są wyjątki) oraz niewielkiej ilości prac na płótnie. W ofercie Chrities nie ma tym razem żadnej pracy polskiego artysty.
Są natomiast prace artystów ostatnio wystawiających, czy też występujących w Polsce – jest zestaw uroczych, sztucznych zdjęć grzybów szwajcarskiego duetu Fischli&Weiss, których „kultowe” filmy pokazywał ostatnio warszawski Raster z estymacją 18-24 tysiące dolarów (edycja numer siedem z dziewięciu) za trzy zdjęcia wydrukowane z drukarki ( zobacz: fischli&weiss)
Jest też unikatowa litografia Laurie Anderson z 1977 roku. Anderson bardziej znana jest jako artystki multimedialnej, która w tym roku wystąpiła na koncercie we Wrocławiu. Ta litografia, z estymacją 2-3 tysiące dolarów, to duża gratka dla fanów artystki. (zobacz: anderson)
Jest też bardzo urocza rzeźba japońskiego artysty Isamu Noguchi, bardziej znanego jako twórca słynnych papierowych lamp, namiętnie kopiowanych dziś przez wszystkich, z IKEA na czele. Ta brązowa rzeźna, wykonana w latach 60. w serii do pięciu sztuk, jest wystawiona z estymacją 70-90 tysięcy dolarów. (zobacz: noguchi)
Dla wielbicieli fotografii jest na przykład słynny kowboj zreprodukowany z reklam Marlboro przez Richarda Prince’a. Ta fotografia jest wyceniona na 10-15 tysięcy dolarów. To niewiele w porównaniu z rekordem Prince’a, kiedy to inna fotografia „kowbojska” przekroczyła w licytacji sumę miliona dolarów. No tak, ale tamta fotografia była w edycji do dwóch, a ta jest do 26 i jej „niepowtarzalność” jest dużo, dużo mniejsza.
(zobacz: prince)
Jest też bardzo dobra praca holenderskiej fotograficzki Rineke Dijkstry, wykonana w Ghanie w edycji do 15 sztuk, co również obniża jej estymację – 7-9 tysięcy dolarów. (zobacz: dijkstra)
Jest też wiele innych dobrych prac, choć widać, że Christie zbiera siły na główne aukcje sztuki wspólczesnej, które w Nowym Jorku odbędą się tradycyjnie w połowie listopada, w tym roku 15 i 16 listopada. A wcześniej, w październiku, aukcje w londyńskim Christie.
Cały katalog online jest do obejrzenia pod adresem: (zaobacz: christie-aukcje)

Brak komentarzy: