20 września, 2006

Tate kupiło ponad 500 prac w ostatnich dwóch latach


Londyńska galeria Tate (w jej skład wchodzą 4 galerie: Tate Modern, Tate Britain, Tate Liverpool i Tate St.Ives) ujawniła właśnie raport ze swojej działalności w ostatnich 2 latach (zobacz: raporttate). Ta nowa era tranparentności jednej z największych galerii sztuki, nie tylko współczesnej, na świecie, jest spowodowana skandalem prasowym po zakupie prac Chrisa Ofili.
Z raportu wynika, że Tate, w okresie od kwietnia 2004 do marca 2006 roku, kupiła lub pozyskała łącznie ponad 500 prac z całego swiata. Ponad 30 trafiło do Tate jako długeoterminowe depozyty. Na liście zakupów Tate znalazły się dzieła takich sław, jak Francis Picabia, Chris Ofili, duet Gilbert&George, Tracey Emin, Steve McQueen, John Latham czy Martin Kippenberger czy Francis Alys.
Jak napisali kuratorzy Tate, jeśli chodzi o sztukę współczesną, zakupy skupiły się na uzupełnieniu kolekcji j sztuki brytyjskiej od lat 60. o artystów dotąd nie reprezentowanych w pełni, uzupełnieniu kolekcji Arte Povera oraz sztuki europejskiej po 1970 roku. Bardzo mocno skupiono się na zakupach prac fotograficznych i wideo.
Silne zakupy Tate uczyniła na południowoamerykańskim rynku sztuki, kupując 12 prac, w tym znanego argentyńskiego artystę Guillermo Kuiticę. Uzupełniono również kolekcję artystów kanadyjskich, głównie dzięki wystawie w Tate Modern fotografika Jeffa Walla, czy zakupie prac Rodneya Grahama.
Choć w opisie kuratorów nie ma ani słowa o zakupach sztuki z Europy Środkowej, to na pełnej liście nowych prac znajduje się świetny projekt Pawła Althamera, „Autoportret jako Biznesmen” z 2002 roku (zobacz: althamerwtate), oraz dwa obrazy Wilhelma Sasnala z 2004 roku (zobacz: sasnalwtate), z których jeden wisi dumnie w skrzydle publicznym, w sali poświęconej nowym zakupom.
Łącznie na zakupy w opisanym okresie Tate wydała 12,6 miliona funtów, a dodatkowo otrzymało prace za 7,6 miliona funtów jako darowizny i zapisy spadkowe. Najdroższą pracą, którą kupiła Tate w ostatnich dwóch latach był projekt „The Upper Room” Chrisa Ofili za 600 tysięcy funtów (około 3,6 miliona PLN). Drugą najdroższą - „Otaiti” dadaisty i surrealisty Francisa Picabii z 1930 roku za 591 tysięcy funtów (około 3,5 miliona PLN).
Teraz raporty dotyczące zakupów będą się już pojawiały co roku. Ten właśnie opublikowany, powstał pod wpływem krytyki prasy po ujawnieniu zakupu najdroższej pracy – projektu Chrisa Ofili, który był w radzie kuratorów Tate i w zrezygnował z udziału w niej w listopadzie 2005 roku. To właśnie kampania na rzecz transparentości zakupów na rynku sztuki w Wielkiej Brytanii zmusiła władze Tate do ujawnienia szczegółów swojej działalności w ostatnich dwóch latach.
Może też nasze Znaki Czasu opublikowałyby listę swoich zakupów wraz z cenami dzieł i galeriami, z których te prace zostały kupione? W końcu to też są publiczne pieniądze, co z tego, że mniejsze niż w Tate?
Na zdjęciach Tate Modern w Londynie oraz "untitled" Wilhelma Sasnala z kolekcji Tate

Brak komentarzy: