09 września, 2006

Trendy w sezonie 2006/2007

Jaką sztuka będzie wystawiana w nadchodzącym sezonie? Odpowiedź na to pytanie próbowali znaleźć redaktorzy portalu artinfo.com (proszę nie mylić z polskim artinfo.pl). Co prawda swoje badania ograniczyli tylko do wschodniego i zachodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych ale przytaczam to jako ciekawostkę, może kierunkowskaz odnośnie światowych trendów.

Renesans Sztuki Zaangażowanej - Spodziewany jest większy udział sztuki zaangażowanej, komentującej pewne problemy moralne, społeczne i polityczne. Tu jako główne zagadnienia wymienia się problem globalnego ocieplenia i atak terrorystyczny 9/11.

Technika i Materiał - Drugim trendem jest większy niż do tej pory nacisk na prace „ładne” ( tu w rozumieniu odróżniające je od prac konceptualnych, trudnych w odbiorze, szokujących) jak i na te wykonane w alternatywnych dla płótna materiałach – szkło, stal, ceramika.

Targi - Można to było zaobserwować już w minionym sezonie. Targi sztuki pełnią coraz bardziej dominujące znaczenie w rynku sztuki. Jest to główny temat rozmów galerzystów, kolekcjonerów i kuratorów. Wszelkie istotne, ważne i dobre dzieła sztuki „trzymane” są przez galerzystów na Targi. W przypadku wielu artystów jest to też jedyna możliwość nabycia ich prac (oczywiście jeśli się ma wystarczająco dobre znajomości bądź referencje).

Sztuka Azjatycka – po wiosennej aukcji młodej sztuki azjatyckiej w domu aukcyjnym Sotheby’s, spodziewany jest dość duże zainteresowanie kolekcjonerów sztuką z Japonii i Korei.

Coraz młodsi artyści coraz bardziej szeroki zasięg – kolejny trend, poszukiwania kolejnych gwiazd z coraz młodszego pokolenia (już nawet z ostatnich lat studiów). Marszandzi i kolekcjonerzy boją się aby nie przegapić narodzin gwiazdy i inwestują w coraz młodsze pokolenie (stosując zasadę, iż jeśli nawet jedna z dziesięciu osób zrobi karierę to i tak ‘wyjdą na swoje”). Problemem jest, co począć z artystami średniego pokolenia – ale to temat wymagający odrębnego omówienia.

1 komentarz:

Anonimowy pisze...

niech się dzieje

http://piotrbernatowicz.blox.pl/html