
Panie Danielu Olbrychski, uprzejmie donoszę, że w Londynie znów pokażą Pana podobiznę w mundurze niemieckiego żołnierza i co gorsze, autor fotografii, Piotr Uklański, będzie chciał przejść do historii polskiej sztuki Pana kosztem, jako najdroższy żyjący polski artysta. Jedyne co pozostaje, to zapakować szablę do bagażu i wyruszyć do stolicy Wielkiej Brytanii i zrobić porządek z artystą, jego pracą oraz domem aukcyjnym Phillips de Pury&Company.
Właśnie słynna, wielokrotnie wystawiana i wywołująca wiele emocji, nie tylko w Polsce, praca Piotra Uklańskiego będzie jednym z przebojów zapowiedzianej na 14 października aukcji Phillips de Pury&Company w Londynie.
Praca składa się ze 164 kolorowych i czarno-białych reprodukcji fotosów filmowych czołowych aktorów świata grających role niemieckich oficerów w filmach wojennych. Uklański zestawił filmowe wizerunki "złego Niemca", które żyją w zbiorowej wyobraźni widzów. Zdjęcia przedstawiają przystojnych, eleganckich mężczyzn, filmowych twardzieli uwodzących widza swoim atrakcyjnym wizerunkiem, przez co zaciera się prawdę o nazizmie. Jak już wspomniałem praca wywołała wiele emocji. Podczas wystawy w warszawskiej Zachęcie w listopadzie 2000 roku Daniel Olbrychski wszedł do galerii z szablą i w obecności umówionej wcześniej ekipy telewizyjnej pociął kilka z fotosów, protestując w ten sposób przeciwko wykorzystaniu przez artystę jego filmowego wizerunku. Minister kultury (nota bene ten sam, co obecnie) nie zgodził się już na ponowne otwarcie wystawy i tak wybuchł pierwszy z „zachętowskich” skandali, który w ostateczności doprowadził do rezygnacji wieloletniej szefowej Zachęty Andy Rottenberg.
Praca składa się ze 164 paneli z fotografiami, jest „wyprodukowana” w edycji do 10 i teraz jedna z edycji jest wystawiona z estymacją 250-350 tysięcy funtów (1,5 – 2,1 miliona PLN). Nawet jeśli zostanie sprzedana w dolnych granicach estymacji (co ostatnio Uklańskiemu się nie zdarzało, raczej jego prace przekraczały górną granicę estymacji), to będzie to najdrożej sprzedana praca żyjącego polskiego artysty!

Uklański znalazł się na londyńskiej aukcji w doborowym towarzystwie – w Phillips de Pury kupić będzie można m.in. fotografie Wolfganga Tillmansa, Matthew Barneya, Andreasa Gurskiego i Mariko Mori czy obrazy Elizabeth Peyton, Marlene Dumas, Richarda Prince i Alberta Oehlena, nie wspominając o instalacjach Maurizio Cattelana (też bohater z Zachęty) czy Darrena Almonda.Cały katalog dostępny pod adresem: Phillipsdepury&company.
Na zdjęciach” Naziści i Dance floor Piotr Uklańskiego
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz