02 października, 2006

Panie Danielu, Naziści pojawili się w Londynie


Panie Danielu Olbrychski, uprzejmie donoszę, że w Londynie znów pokażą Pana podobiznę w mundurze niemieckiego żołnierza i co gorsze, autor fotografii, Piotr Uklański, będzie chciał przejść do historii polskiej sztuki Pana kosztem, jako najdroższy żyjący polski artysta. Jedyne co pozostaje, to zapakować szablę do bagażu i wyruszyć do stolicy Wielkiej Brytanii i zrobić porządek z artystą, jego pracą oraz domem aukcyjnym Phillips de Pury&Company.
Właśnie słynna, wielokrotnie wystawiana i wywołująca wiele emocji, nie tylko w Polsce, praca Piotra Uklańskiego będzie jednym z przebojów zapowiedzianej na 14 października aukcji Phillips de Pury&Company w Londynie.
Praca składa się ze 164 kolorowych i czarno-białych reprodukcji fotosów filmowych czołowych aktorów świata grających role niemieckich oficerów w filmach wojennych. Uklański zestawił filmowe wizerunki "złego Niemca", które żyją w zbiorowej wyobraźni widzów. Zdjęcia przedstawiają przystojnych, eleganckich mężczyzn, filmowych twardzieli uwodzących widza swoim atrakcyjnym wizerunkiem, przez co zaciera się prawdę o nazizmie. Jak już wspomniałem praca wywołała wiele emocji. Podczas wystawy w warszawskiej Zachęcie w listopadzie 2000 roku Daniel Olbrychski wszedł do galerii z szablą i w obecności umówionej wcześniej ekipy telewizyjnej pociął kilka z fotosów, protestując w ten sposób przeciwko wykorzystaniu przez artystę jego filmowego wizerunku. Minister kultury (nota bene ten sam, co obecnie) nie zgodził się już na ponowne otwarcie wystawy i tak wybuchł pierwszy z „zachętowskich” skandali, który w ostateczności doprowadził do rezygnacji wieloletniej szefowej Zachęty Andy Rottenberg.
Praca składa się ze 164 paneli z fotografiami, jest „wyprodukowana” w edycji do 10 i teraz jedna z edycji jest wystawiona z estymacją 250-350 tysięcy funtów (1,5 – 2,1 miliona PLN). Nawet jeśli zostanie sprzedana w dolnych granicach estymacji (co ostatnio Uklańskiemu się nie zdarzało, raczej jego prace przekraczały górną granicę estymacji), to będzie to najdrożej sprzedana praca żyjącego polskiego artysty!
Na aukcji w Phillips de Pury kupić będzie można również inną znaną instalację fotograficzną Uklańskiego, „Dance floor” z 1997 roku. Jest to olbrzymia fotografia formatu 3 na 4 metry, przestawiającą posadzkę z nocnego klubu uzupełnioną specjalnie zainstalowanymi kolorowymi światłami pulsującymi w rytm tanecznej muzyki. Praca jest unikatowa, a jej estymacja to 100-150 tysięcy funtów (600-900 tysięcy PLN).
Uklański znalazł się na londyńskiej aukcji w doborowym towarzystwie – w Phillips de Pury kupić będzie można m.in. fotografie Wolfganga Tillmansa, Matthew Barneya, Andreasa Gurskiego i Mariko Mori czy obrazy Elizabeth Peyton, Marlene Dumas, Richarda Prince i Alberta Oehlena, nie wspominając o instalacjach Maurizio Cattelana (też bohater z Zachęty) czy Darrena Almonda.Cały katalog dostępny pod adresem: Phillipsdepury&company.
Na zdjęciach” Naziści i Dance floor Piotr Uklańskiego

Brak komentarzy: