04 października, 2006

Znów Uklański, ale inaczej


Trwa u nas festiwal Piotra Uklańskiego, ale bynajmniej nie jest to akcja prowadzona przez nas. Uklański ma po prostu najlepszy PR ze wszystkich polskich artystów, jest na stałe obecny w mediach, na aukcjach i chcąc nie chcąc, pisząc o „polskim” rynku sztuki musimy go non stop uwzględniać.
Tym razem jednak będzie o Uklańskim trochę inaczej, choć znów w kontekście kolejnej dużej aukcji - w londyńskim Christie’s. W październiku Christie’s w Londynie będzie miał dwie aukcje. O jednej z nich, która odbędzie się 17 października, pisaliśmy w ubiegłym tygodniu informując o wystawieniu na niej obrazów Bujnowskiego i Sasnala.
Teraz o kolejnej aukcji Christie’s, która odbędzie się 15 października. (zobacz: aukcjawchristies) A na niej będzie można kupić portret Piotra Uklańskiego. Jednak nie on sam jest autorem obrazu, ale... znana, modna i bardzo droga amerykańska portrecistka Elizabeth Peyton. Znana ona jest z tego, że portretuje „celebrities” z kręgów muzyki, sztuki i polityki oraz z tego, że jej obrazy sprzedają się za dziesiątki tysięcy dolarów. Peyton namalowała między innymi portrety takich ikon kultury masowej jak: Keith Richards, Kurt Cobain, Noel i Liam Gallagher, książęta William i Harry.
Sportretowała również w 1996 roku Piotra Uklańskiego i teraz ten maleńki (23x30 cm) portret polskiego artysty będzie można kupić na aukcji w Christie’s. Estymacja pracy adekwatna do innych dzieł Peyton (ale również do cen prac Uklańskiego) – 80-120 tysięcy funtów (480-720 tysięcy PLN). Szaleństwo!
Na zdjęciu Elizabeth Peyton „Piotr Uklański” 1996

Brak komentarzy: