18 listopada, 2006

Foksal na tle zachodzącego słońca za 156 tysięcy $

To powoli staje się nudne – Sasnal i Sasnal. A jak nie Sasnal, to Uklański.
I teraz znów będzie o pracach tych dwóch artystów, a jeszcze dołożymy Mirosława Bałkę, bo piszemy o wynikach aukcji „numer 2” w domu aukcyjnym Phillips de Pury & Co, która odbyła się w piątek.
Wszystkie prace wymienionych artystów sprzedały się i wręcz znakomicie, zdecydowanie przebijając górne granice estymacji.
„Kultowa” fotografia Piotra Uklańskiego, przedstawiająca kuratorów i artystów Galerii Foksal która zresztą trafiła na okładkę katalogu tej aukcji (to już drugi raz w tym roku – poprzednio trafił tam ryczący tygrys), górną estymacji przebijając prawie dwukrotnie. Fotografia z proweniencją Fundacji Galerii Foksal sprzedała się za 156 tysięcy dolarów (około 460 tysięcy PLN) przy estymacji 60-80 tysięcy dolarów. Zdjęcie przedstawia galerzystów Galerii Foksal (Galerii Foksal, a nie Fundacji Galerii Foksal) wraz z jej artystami. Na zdjęciu na tle zachodu słońca stoją, od lewej: Marianne Zamecznik, Mirosław Bałka, Adam Szymczyk, Cezary Bodzianowski, Wiesław Borowski, Joanna Mytkowska, Andrzej Przywara, Anna Niesterowicz i autor, czyli Piotr Uklański. To zdjęcie (C-Print na aluminium o wymiarach 118x152 cm) zostało wykonane w pięciu egzemplarzach. Dużo słabsze zdjęcie Uklańskiego - „Portrait as a Flame”, zostało sprzedane za 38.400 dolarów (ok. 115 tysięcy PLN) przy estymacji 15-20 tysięcy dolarów. To zdjęcie również zostało wykonane w edycji do pięciu sztuk + AP i w formacie 64x49 cm.
Znakomicie sprzedał się niewielki (40x40 cm) obraz Wilhelma Sasnala z 1999 roku, przedstawiający odwróconą do nas plecami kobietę. Obraz osiągnął cenę aż 57.600 dolarów (ok. 170 tysięcy PLN) przy estymacji 30-40 tysięcy dolarów. Przypomnijmy, że dzień wcześniej sprzedały się dwa inne obrazy Sasnala, z których jeden pobił rekord cenowy jego prac osiągając cenę 216.000 dolarów.
I na koniec o instalacji Mirosława Bałki, która również znalazła nabywcę za 38.400 dolarów (ok. 115 tysięcy PLN) przy estymacji 20-30 tysięcy dolarów.
Trudno na podstawie tych kilku sprzedaży mówić o popularności polskiej sztuki, ale faktem jest, że coraz więcej polskich artystów trafia na najważniejsze międzynarodowe aukcje. Przypomnijmy, że wcześniej w tym roku na aukcjach sprzedały się już prace m.in. Rafała Bujnowskiego czy Sławomira Elsnera.

Na zdjęciach:
Piotr Uklański, Untitled (Foksal Gallery and its artists)
Wilhelm Sasnal, Untitled

Brak komentarzy: