02 listopada, 2006

Zapowiada się rekordowa aukcja w Christie's (część 2)


Jednak obrazy odzyskane przez potomków żydowskich kolekcjonerów to nie jedyne spodziewane hity aukcji w Christie’s. Będzie nim również pochodzący z 1903 roku portret Angela Fernandeza de Soto Pabla Picassa. Jest to jeden z najznakomitszych obrazów z „błękitnego okresu” twórczości Picassa. Wystawiony jest z estymacją 40-60 milionów dolarów (124-186 milionów PLN) i z pewnością osiągnie tę kwotę. Już poprzednie obrazy z tego bardzo dobrego okresu twórczości Picassa osiągnęły oszałamiające kwoty – „Femme aux bras croises” została sprzedana w 2000 roku za 55 milionów dolarów, a „Portrait de Germaine” w tym roku za 18,6 miliona dolarów. Portret przedstawia Angela Fernandeza de Soto, przyjaciela Picassa z Barcelony. Gdy Picasso malował ten portret, znali się już od czterech lat i spędzali wiele czasu na różnego rodzaju imprezach organizowanych w tym czasie w stolicy Katalonii. Nie jest to jedyny wizerunek de Soto uwieczniony przez Picassa, ale z pewnością uważany za najlepszy. Obraz sprzedaje znany kompozytor i kolekcjoner sztuki współczesnej, Andrew Lloyd-Webber, a pieniądze z jego sprzedaży zasilą konto jego fundacji charytatywnej.
Z „błękitnego okresu” pochodzi też inny obraz Picassa wystawiony na aukcji – „Femmes a la fontaine” z 1901 roku. Przedstawiający, jak można się domyśleć kobiety siedzące przy fontannie obraz został wystawiony z estymacją 15-20 milionów dolarów (46,5-60 milionów PLN).
Będą też trzy znakomite prace innego przedstawiciela wiedeńskiej secesji – Egona Schiele z namalowanym w 1915 roku „Domem w Bergen” (estymacja 20-30 milionów dolarów) oraz znakomitym gwaszem „Kniender Halbakt nach links gebeugt” z estymacją 6-8 milionów dolarów.
Postimpresjonistów będzie reprezentował m.in. Paul Gauguin, z namalowanym w 1891 roku podczas pierwszej wizyty na Tahiti obrazem „L’homme a la hache”. Moment namalowania tego obrazu maoryskiego chłopca rąbiącego drzewo został opisany w pamiętnikach Gauguina. Obraz był wystawiony na słynnej dzisiaj wystawie prac Gauguina w Paryżu w 1893 roku. Wystawie słynnej dzisiaj, bo wtedy nie była ona oszałamiającym sukcesem – sprzedało się tylko 11 prac.
Właściwie można by tak pisać jeszcze długo, bo duża część z wystawionych prac w Christie’s ma za sobą długą, często burzliwą, a na pewno ciekawą historię. Nie napisałem o wspaniałym ekspresjonistycznym obrazie Chaima Soutine’a czy fantastycznej „Wenus” Amadeo Modiglianiego, obrazach Moneta, Chagalla, Balthusa, Legera, rzeźbach Lipchitza, Giacomettiego, Picassa i wielu innych. Po prostu zapraszam do obejrzenia katalogu aukcji: impressionistandmodernartchristie’s.
Na zdjęciach "Portrait de Angel Fernandez de Soto" Pabla Picasso oraz "L'homme a la hache" Paula Gaugina.

Brak komentarzy: