21 lutego, 2007

Fangor x 5 w nowojorskim Sotheby's

Na poniedziałkowej (26 lutego) aukcji sztuki współczesnej (Contemporary Art) w nowojorskim domu aukcyjnym Sotheby’s szykuje się wielka gratka dla polskich kolekcjonerów – wystawiono bowiem na niej pięć znakomitych op-artowskich obrazów Wojciecha Fangora pochodzących z kolekcji w Europie Zachodniej i USA. Dwa z tych obrazów, to „uczestnicy” wystawy Fangora w nowojorskim Guggenheim Museum na przełomie 1970 i 1971 roku – jedynej, jak dotąd, indywidualnej wystawy polskiego artysty w tym jednym z najlepszych muzeów sztuki nowoczesnej na świecie.

Niewątpliwie „gwiazdą”, oczywiście dla polskich kolekcjonerów, będzie op-artowski M39 – właśnie jeden z 37 obrazów wystawionych na wspomnianej wystawie w Guggenheim. Co będę Wam pisał – sami widzicie, że dawno nie było w sprzedaży takiego obrazu Fangora. Dodam, że ma on wymiary 203 na 203 cm. Jego estymacja to 40-60 tysięcy dolarów (czyli 120-180 tysięcy PLN). To dosć wysoka estymacja, jednak takiej klasy prace praktycznie do Polski nie docierają. Obraz M39 został namalowany w 1969 roku i pochodzi z kolekcji Państwa Krugmanów z New Jersey.

Taką samą estymację ma może trochę mniej efektowny, ale nadal znakomity obraz M21. Jest to wcześniejsze płótno, namalowane w 1968 roku. Ma wymiary 203 na 173 cm. Obraz również pochodzi z prywatnej kolekcji w New Jersey. Ten obraz jednak nie brał jednak udziału w nowojorskiej wystawie.

„Uczestnikiem” tej wystawy był za to mniejszy (121 na 121 cm) obraz Fangora M51 z 1968 roku – klasyczny „fangorowski” obraz kołowy. Zaraz po wystawie w Guggenheim obraz ten trafił via filadelfijska galeria Chalette do Philadelphia Museum of Art. Obraz ten ma dużo niższą estymację – tylko 15-20 tysięcy dolarów (45-60 tysięcy PLN).

Czwartym obrazem będzie kolejny w serii M (z numerem 52) o wymiarach 127 na 127 cm. Pochodzi on z prywatnej kolekcji w Milwaukee, zakupiony za pośrednictwem Irving Galery. Obraz ten ma jednak wyższą estymację – 20-30 tysięcy dolarów (60-90 tysięcy PLN).

I wreszcie ostatni obraz Fangora wystawiony na nowojorskiej aukcji. Będzie to niewielki (60 na 60 cm) B65, który pokazany był w 1965 roku na jednej z pierwszych wystaw Fangora w Europie Zachodniej – berlińskiej Galerie Springer. Obraz ten pochodzi z prywatnej kolekcji w Wielkiej Brytanii. Obraz ten ma estymację 8-12 tysięcy dolarów (24-36 tysięcy PLN).
Tak więc Sotheby’s wykonał ciężką pracę ściągając z Europy i USA znakomite płótna Fangora. Może tą ofertą zainteresowałaby się któraś z regionalnych Zachęt? Taka okazja może się długo nie powtórzyć…

Jutro o pozostałych „polskich” akcentach nowojorskich aukcji i rozpoczynających się w Nowym Jorku w piątek jednych z najważniejszych targów sztuki współczesnej – The Amory Show. W Artbazaar od soboty będzie można przeczytać relacje z tych targów naszego nowojorskiego korespondenta – wojtkanyc. Zapraszamy!


Brak komentarzy: