16 lutego, 2007

Grażyna Kulczyk pokaże swoją kolekcję w Poznaniu

Kolejny numer „Piątej Alei” – dodatku do Rzeczpospolita przynosi nam kolejne spotkanie z kolekcją sztuki współczesnej. Tym razem nie zaglądamy jednak do niczyjego domu, gdyż Grażyna Kulczyk, która jest bohaterką tekstu, przygotowuje w poznańskim Starym Browarze wystawę – prezentację swojej kolekcji. A prac ma sporo – około 300. Wernisaż już za miesiąc – 17 marca. Planowane są również pokazy innych, zagranicznych kolekcji. Jak pamiętamy Dawid Radziszewski z Galerii Pies narzekał na program dużych instytucji kulturalnych w Poznaniu. Może to początek zmian?
Z tekstu w „Piątej Alei” nie dowiemy się, zbytnio, jakie prace ma swojej kolekcji Grażyna Kulczyk. Na zdjęciach obok tekstu widać tylko grafikę Eugeniusza Markowskiego w „towarzystwie” zdjęć Mikołaja Smoczyńskiego i świetne zdjęcia Jadwigi Sawickiej. Więcej o kolekcji możemy się dowiedzieć z GazetyWyborczej
– której Grażyna Kulczyk udzieliła wywiadu, również na temat kolekcji i wystawy. I tak w Poznaniu będzie można zobaczyć m.in. fotografie Candidy Hoefer, Thomasa Ruffa, Thomasa Demanda czy Mariko Mori. Będą m.in. klasycy współczesności, czyli Kantor, Abakanowicz, Stażewski, Strzemiński czy Wróblewski, a także mniej jeszcze „klasyczni” – m.in. Kozyra, Bałka, Sawicka czy Gustowska. Kolekcja nosić będzie numer „1”, co oznacza, że w przyszłości będziemy mogli się spodziewać pokazania kolejnej części.
Może do Polski też dotrze moda na publiczne pokazywanie prywatnych kolekcji?

3 komentarze:

rusz pisze...

A panowie kiedy pokażecie swoją kolekcję

SIERZANT BAZYL pisze...

Myślę, że kiedyś ktoś inny pokaże...

anóż pisze...

Mysle, ze gdyby Jan Kulczyk tylk ozechcial t oby mogl pokazac o wiele wiecej ;) jak tak czytam artykuly o nim to on musi miec spora kolekce ciekawej sztuki.