05 kwietnia, 2007

Wiosenna Aukcja Agry

Tydzień po Świętach Wielkanocnych Agra Art przygotowała nam świąteczny podarunek – aukcję sztuki współczesnej, a na niej szereg wielkanocnych jajek – Krasiński, Kantor, Kurka, Stażewski, Berlewi i inni. Prace tych artystów będzie można kupić na aukcji 15 kwietnia o godzinie 19 w warszawskim Bristolu.Na gwiazdę aukcji typuję obraz Edwarda Krasińskiego, do tej pory bardziej cenionego za granicą (jego obrazy z powodzeniem sprzedawał na Art Basel Andrzej Starmach) niż w Polsce. Jednak na poprzedniej aukcji w Agrze obraz Krasińskiego „Interwencja 27” sprzedał się znakomicie. Z wywoławczej ceny 25 tysięcy poszybował do 91 tysięcy złotych. Teraz do kupienia jest jeszcze większy i bardziej efektowny obraz „Interwencja” z 1976 roku, który został kupiony, jak pisze Agra, bezpośrednio z pracowni artysty przez włoskiego kolekcjonera i „wyjechał” z Polski. Teraz wraca. Jaką osiągnie cenę i czy zostanie w Polsce – dowiemy się już wkrótce.


Do kupienia jest też bardzo ciekawa wczesna kompozycja Henryka Stażewskiego z 1927-1928 roku, znajdująca się w kolekcji Mirona Białoszewskiego. Polecam ją kolekcjonerom, którym opatrzyły się już masowo ostatnio występujące reliefy tego artysty z lat 70. Kompozycja jest malutka (23x31 cm), ale bardzo efektowna. Jej cena wywoławcza to 8 tysięcy złotych.
Z fotografii kupić będzie można pracę słynnego ze skandalu w białostockiej Galerii Arsenał poznańskiego artysty Piotra Kurki. Niewinna praca Kurki „Dostałem pieska”, przedstawiająca figurkę pieska na tle wyciętych z gazet wizerunków księży spowodowała w 2003 roku interwencję LPR i zamknięcie wystawy „Pies w sztuce polskiej” w białostockiej galerii. W Agrze pieska nie będzie można kupić, ale za to będzie fotografia otworkowa zatytułowana „Bellagio” z 1999 roku (edycja 1/3) z ceną wywoławczą 3 tysiące złotych.
Ciekawy też jest collage Henryka Berlewiego powstały w Paryżu w latach 30. z ceną wywoławczą 6 tysięcy złotych, a także kubizująca rzeźba z brązu Bolesława Biegasa „Zamyślony” z początku lat 20. Rzeźby tego artysty rzadko trafiają na aukcje, stąd cena wywoławcza wynosi 35 tysięcy złotych. Generalnie oferta Agry jest ciekawa, choć trochę słabsza niż w poprzednich aukcjach.


Na zdjęciach: Edward Krasiński "Intervention"; Henryk Stażewski "Kompozycja"; Henryk Berlewi "Kompozycja Kół";
Wykorzystano zdjęcia ze strony domu aukcyjnego Agra Art

1 komentarz:

Anonimowy pisze...

Upierałbym się. że collage Berlewiego jest jednak B A R D Z O ciekawy, natomiast kompozycja Stażewskiego tylko I N T E R E S U J Ą C A.