23 maja, 2007

Gruppa w Desie Unicum, Tarasewicz w Polswissie

To już jedne z ostatnich aukcji sztuki współczesnej w Polsce przed wakacjami. W najbliższych dniach odbędą się w Warszawie trzy aukcje, na których kupić będzie można prace współczesnych polskich artystów.
Na pierwszy ogień pójdzie Desa Unicum, której aukcja w całości poświęcona będzie pracom najnowszym. W dwóch pozostałych domach aukcyjnych – Polswissie oraz Oknach Sztuki (dawny dom aukcyjny Marii Ochalskiej) prace najnowsze pojawią się w „towarzystwie” sztuki dawnej. Co nie znaczy, że nie będzie czego kupić.
Zdecydowanie najbogatszą ofertę prezentuję Desa Unicum, której aukcja odbędzie się 24 maja o godzinie 19. Oferta jest bardzo ciekawa. Na pierwszy ogień pójdzie cała seria prac polskich artystów sztuki konceptualnej lat 80. Będzie można kupić prace: Józefa Robakowskiego (dwie fotografie z ceną wywoławczą 13.000 PLN), prace Przemysława Kulika i dokumentację fotograficzną performance duetu KwieKulik,
prace Jerzego Truszkowskiego. Będzie też fotografia oraz praca na płótnie Jerzego Truszkowskiego. Ponownie pojawi się też rysunek Zbyszka Libery z lat 80. Tym razem będzie to „Portret terrorysty z IRA”, z ceną wywoławczą 27.000 PLN – dwa razy drożej niż podobny portret na poprzedniej aukcji w Desie. Aż tak wzrosły ceny?
Coraz częściej na aukcjach pojawiają się prace artystów z Grupy, którzy powoli zaczynają uchodzić za klasyków polskiej sztuki współczesnej. Tym razem Desa przygotowała nam obraz rzadko pojawiającego się na aukcjach Pawła Kowalewskiego z 1983 roku „Tak się zabija ludzką duszę”. Jego cena wywoławcza to 13.400 PLN. Jeszcze ciekawszy jest bardzo wczesny obraz Jarosława Modzelewskiego „Czarne góry” z 1981 roku. Ale tu cena jest odpowiednia do klasy obrazu – 35.000 PLN.

Coraz częściej też się pojawiają obrazy niedawno zmarłej malarki, Teresy Pągowskiej i to z coraz wyższymi cenami. Ciekawy obraz z 1973 roku „Fotel” ma już bardzo wysoką cenę wywoławczą 75.000 PLN.
Stałym już elementem aukcji w Desie Unicum jest też licytacja szablonów na blasze miejskich partyzantów z Tworzywa. Też z coraz wyższymi cenami. Ten przeznaczony do sprzedaży w czwartek „Homogenizacja społeczeństwa” ma już wywoławczą cenę na poziomie 11.000 PLN.
W ten sposób przechodzimy do aukcji Polswissu (27 maja o godzinie 19), bo tam również będzie można kupić blachę Tworzywa „Kradnij” z tego roku. Ta praca ma dużo bardziej realną estymację 7-8 tysięcy PLN. W Polswissie, obok prac sztuki dawnej będzie też praca bardzo rzadko goszczącego na aukcjach Leona Tarasewicza, który właśnie teraz ma wystawę w białostockim Arsenale. Kompozycja z 2001 roku składająca się z czterech obrazków (łączne wymiary kompozycji to 105x105 cm) obficie ochlapanych farbą, ma estymację 40-42 tysięcy PLN.
I na koniec „Okna Sztuki”, gdzie podobnie jak w Polswissie, sztuka najnowsza stanowić będzie mniejszość (aukcja odbędzie się w przyszły poniedziałek 31 maja o godzinie 19). Z ciekawostek, będzie tam można kupić dwa collage Joanny Rajkowskiej z 1999 roku w cenie wywoławczej 2000 PLN za sztukę. Wcześniej pojawiały się już collage tej artystki na aukcjach właśnie w tym domu aukcyjnym.
Generalnie szykuje się nam ciekawa końcówka maja. Zdecydowanie najciekawsza będzie aukcja w Desie Unicum, choć wysokie ceny wywoławcze prac sugerują, że raczej na tej aukcji licytować będziemy w dół niż w górę.

Na zdjęciach: KwieKulik, Pięść = pięść, 1987; Jarosław Modzelewski, Czarne góry, 1981; Leon Tarasewicz, Kompozycja, 2001; Joanna Rajkowska, Wychodzę naprzeciw życiu wiecznemu;

1 komentarz:

Anonimowy pisze...

ladny modzel