24 maja, 2007

Na naszym radarze – Łukasz Jastrubczak

Jednym z ciekawszych debiutów, jakie mogliśmy zaobserwować w tym roku był projekt „01” Łukasza Jastrubczaka w galerii Kronika w Bytomiu. Projekt 01 to była cześć przygotowywanego przez artystę tryptyku, czyli 3 projektów sześcianów nawiązujących do trzech znanych i istotnych w kulturze popularnej filmów fabularnych. Czerwony sześcian z projektu 01 to wizja wnętrza komputera Hal z filmu "2001: Odyseja Kosmiczna".Większość z projektów Łukasza to obiekty i instalacje - artysta analizuje dzięki nim wpływy oddziaływania ikon i zjawisk kultury masowej na nasze postrzeganie rzeczywistości. Bardzo często jego instalacje czy obiekty umieszczane są w przestrzeniach publicznych i konfrontowane z reakcjami obserwujących je osób.W swoim ostatnim projekcie ‘schował” w Bytomskim parku miejskim, rozbity statek kosmiczny, obserwując reakcję i zachowania przypadkowych „odkrywców”.

W pracach Jasturbczaka zaintrygował nas prostota i umiejętność przywrócenia dziecięcej ciekawości „co kryje się z zamkniętym pudełku”.


Na zdjęciach – czerwony sześcian z projektu 01 oraz instalacja „rozbity statek kosmiczny”. Zdjęcia dzięki uprzejmosci artysty.

3 komentarze:

Anonimowy pisze...

nareszcie jakiś prawie hanys, GRATULACJE

Anonimowy pisze...

ciesze sie ze tekst o Łukaszu znalal się na artbaazarze. wydaje mi sie ze to naprawde zdolny artysta i ten projekt w bytomiu wyglada bardzo ciekawie. pozdrawiam z poznania
dawid radziszewski

Sebastian Cichocki pisze...

hallo, najnowsza praca Lukasza, ta ze statkiem kosmicznym wsrod drzew, powstala na pikniku Kroniki, to byl niezwykle udany projekt - hinduskie disco, koncert austriackiego eksperymentatora B. Loibnera. zamiescilem tutaj kilka zdjec (jest tez tam praca Lukasza) http://www.ultramaryna.pl/sztucznainteligencja/