31 maja, 2007

Sasnal w Sotheby's, Bujnowski w Christie's

Wiemy na razie o ofercie dwóch domów aukcyjnych, Sotheby’s i Christie’s, dotyczącej czerwcowych aukcji sztuki współczesnej w Londynie. W Sotheby’s będzie można licytować znany obraz Wilhelma Sasnala, który kiedyś można było podziwiać w ofercie na stronie Rastra. Natomiast w Christie’s obraz Rafała Bujnowskiego z bardzo poszukiwanej serii „Bliźniaki”. Licytacja obrazu Sasnala to już norma (łącznie licytowano już w wielkich domach aukcyjnych ponad 30 prac tego artysty), natomiast Rafał Bujnowski również stopniowo buduje swoją pozycję na rynku sztuki. Będzie to licytacja „numer 4” prac artysty z Wadowic w wielkich domach aukcyjnych.
Obraz Wilhelma Sasnala „Untitled”, przedstawiający statek kosmiczny, pochodzi z 2001 roku. Ma wymiary 65,5x75 cm i estymację na poziomie 18-25 tysięcy funtów (100-140 tysięcy złotych). Jak już pisaliśmy, to znana praca Sasnala, przez kilka lat wisząca na stronie Galerii Raster. Obraz oferować będzie dom aukcyjny Sotheby’s na aukcji 22 czerwca.
Natomiast obraz Rafała Bujnowskiego pochodzi z serii „Bliźniaki”. Namalowany w 2003 roku i sprzedany do, jak napisało Christie’s, „europejskiej kolekcji” przez monachijską galerię Ruediger Schoettle, ma estymację 6-8 tysięcy funtów (33-45 tysięcy złotych). Obraz ma wymiary 51x74,5 cm. Poprzedni obraz Bujnowskiego, sprzedany w Londynie jesienią ubiegłego roku, pochodził z serii „Śnieg” i osiągnął cenę 4.800 funtów.

Możliwe, że na londyńskich aukcjach pojawią się też inne „polskie” prace, gdyż katalogu nie opublikował trzeci dom aukcyjny Phillips de Pury & Co., który regularnie sprzedaje prace młodej polskiej sztuki.
Na zdjęciach: Wilhelm Sasnal, Untitled, 2001; Rafał Bujnowski, "Bliźniaki", 2003.

Brak komentarzy: