12 czerwca, 2007

TCB – Damien Hirst

„Taking care of business” (TCB) motto Elvisa Presleya i Mafii z Memphis, bardzo dobrze pasuje do dzisiejszej strategii sprzedaży Damiena Hirsta i jego marszanda z White Cube Galery.

Przyjrzyjmy się jak dbają o biznes „For the Love of God”.

Koszty
Po stronie kosztów mamy kwotę 12 mln funtów za materiały, czyli użyte w procesie twórczym diamenty (8601 sztuk). Podobno połowę tej kwoty wyłożył właściciel White Cube – Jay Jopling. Koszty pracy wydają się nieistotne przy tej kalkulacji.

Przychody
Rzeźba – „For the Love of God”, której cena sprzedaży szacowana jest na 50 mln funtów.

Limitowana edycja grafik – 5 wersji, różne nakłady i różne ceny

„For the Love of God, Laugh” – grafika na papierze, 100x75 cm, edycja 250, numerowana i sygnowana. Cena 10 000 funtów

„For the Love of God, Believe” – grafika na papierze, 32,5x24 cm, edycja 2000, numerowana i sygnowana. Cena 900 funtów

„For the Love of God, Pray” – grafika na papierze, 67,2x51 cm, edycja 750, numerowana i sygnowana. Cena 5000 funtów

„For the Love of God, Shine” – grafika na papierze, 100x75 cm, edycja 250, numerowana i sygnowana. Cena 10 000 funtów

„For the Love of God, The Diamond Skull” – grafika na papierze, 100x75 cm, edycja 250, numerowana i sygnowana. Cena 10 000 funtów.

Zakładając, iż cena na grafiki nie zostanie podniesiona w miarę sprzedaży ich nakładu daje to trochę ponad 13 mln funtów. Razem 63 miliony po stronie przychodów.

Brytyjski Guardian, zastanawiał się na swoich łamach, kto mógłby kupić oryginał rzeźby. Wśród potencjalnych kupców wymienia się Paula Allena (współtwórcę Microsoft), amerykańskiego finansistę Stevena Cohena który już ma jedną pracę Hirsta (Physical Impossibility of Death in the Mind of Someone Living); Francoisa Pinault oraz koreańskiego kolekcjonera i fana Hirsta Kim Chang-il’a. Całkiem poważnie mówi się też o Dawidzie Beckhamie, który jest już właścicielem jednej pracy Hirsta (z serii motyli na płótnie) i w ubiegłym miesiącu zatrudnił konsultanta, który ma mu pomóc w budowaniu własnej kolekcji sztuki.

Na pewno wśród nabywców nie będzie znanej aktorki Kirsten Dunst, która na łamach Marie Claire, skarżyła się, iż chciała kupić jedną z grafik Hirsta z serii motyli (cena 35 000 funtów) ale jak się dowiedziała ile kosztuje produkcja takiej grafiki (około 1000 funtów) zrezygnowała.

Brak komentarzy: