11 lipca, 2007

Wakacje z Psem w Krakowie

Rok temu dostałem dwie złote porady od znajomej galerzystki. Po pierwsze „tak naprawdę od czerwca do początku września, jest martwy sezon” a po drugie „wernisaże najlepiej robić w czwartki”.

Tymczasem krakowska galeria Artpol, zamiast w lipcu zwolnić, przyspiesza i na wakacje zaprasza poznańską galerię Pies na gościnne prezentacje sztuki do Krakowa. Wbrew obowiązującej praktyce wernisaż pierwszej wystawy – pokaz Marcina Maciejowskiego „Będzie wielka burza” odbędzie się w sobotę. Wartym zauważenia jest tu „fenomen” Artpolu. Galeria, która jeszcze nie istniała pół roku temu – jest w stanie przygotować bardzo atrakcyjny program wystawienniczy i zainteresować swoją działalnością szerokie grono osób (na poprzednich wernisażach gromadziła blisko setkę gości). Najwidoczniej Kraków bardzo potrzebował nowego, prężnego miejsca prezentacji sztuki.Wystawa Marcina Maciejowskiego to chyba pierwsza, po „Sporcie i Pielęgnacji” prezentowanej w Zderzaku, indywidualna wystawa artysty w rodzinnym mieście. Podczas tej poprzedniej, w 2000 roku, tłumy gości o mało nie zarwały schodów w kamienicy na Floriańskiej. Tym razem schody będą prowadziły w dół, ale można się spodziewać podobnej frekwencji. Warto dodać, że wcześniej wystawa była pokazana w Poznaniu.
Na przełomie lipca i sierpnia planowana jest wspólna wystawa Basi Bańdy i Seweryna Swachy. Pokażą oni specjalnie przygotowany dla Artpolu projekt "Piękni i Bogaci". Jeszcze później - premierowe pokazy w Krakowie dwójki nowych artystów Galerii Pies - Tomasza Mroza oraz Magdy Starskiej.Jeśli tak wygląda martwy sezon w Artpolu, to czego możemy się spodziewać na jesieni?

Na zdjęciach prace Marcina Maciejowskiego i Seweryna Swachy.

Brak komentarzy: