12 lipca, 2007

Holandia wyprzedaje swoje magazyny ze sztuki na eBay'u

Dzieła sztuki z narodowej kolekcji muzealnej do kupienia na eBay’u? Tak, to możliwe. Właśnie trwają pierwsze aukcje dzieł sztuki z Instytutu Narodowej Kolekcji Holandii, która zdecydowała się „wyostrzyć” swoją kolekcję i systematycznie wystawia na aukcji internetowej dzieła sztuki. Zamierza łącznie wystawić ich około tysiąca: obrazów, grafik, rzeźb i obiektów.
Prace obecnie wystawione można zobaczyć na holenderskiej stronie eBay.nl – tutaj. W chwili, gdy pisałem tę wiadomość wystawione łącznie było 91 prac, przede wszystkim współczesnych, ale są również dawne ryciny z narodowej kolekcji Holandii. Duża część prac ma kilkadziesiąt przebić (bidów) przebić, a ceny w większości oscylują w granicach kilkuset euro.
Jak na to reagują artyści – część jest zadowolonych, bo mają nadzieję, że kolekcjonerzy zainteresują się też innymi ich pracami – czy to z galerii, czy też bezpośrednio od artystów. Część jest oburzona pomysłem. „Nazywali mnie Picassem Amsterdamu. Nie malowałem chłamu” – media cytują wypowiedź malarza Roberta Kruzdlo dla holenderskiej gazety NRC Next. Na ebay.nl można licytować jego pracę, która obecnie kosztuje 360 euro.Do końca tej aukcji pozostał jeden dzień i 19 godzin.
W aukcji mogą wziąć udział wszyscy zarejestrowani na eBay, można płacić przez system płatności PayPal.
Prace z holdereskiej kolekcji narodowej mają być regularnie wystawiane na eBay.nl do października, z częstotliwością około 50 prac tygodniowo. Najlepsze prace, których pozbywa się kolekcja, będą licytowane na klasycznej aukcji w październiku.
Łącznie w holenderskiej kolekcji narodowej jest około 100 tysięcy prac. Skąd aż tyle? Po pierwsze, to przecież kraj o wielkich malarskich tradycjach. Po drugie, od lat 80. państwo kupowało od artystów ich prace, o czym mówili na przykład Susan i Michael Hort w wywiadzie dla „Artbazaar”, podając to jako jeden z powodów skostnienia sztuki współczesnej w Holandii.
A w Polsce? Czy ktokolwiek odważyłby się sprzedać na eBay.pl czy allegro.pl prace z kolekcji narodowej? Myślę, że wywołałoby to burzę w środowisku artystów, kuratorów i galerzystów w Polsce. Oczywiście w Polsce jest to niemożliwe, o czym z kolei mówiła w wywiadzie dla nas Agnieszka Morawińska, dyrektor warszawskiej Galerii Narodowej Zachęta. I tak zostaniemy z zatęchłymi magazynami i z muzeami oraz kolekcjami państwowymi, które będą przegrywały z kolekcjonerami. Na razie z zagranicznymi. Ale już wkrótce, kto wie, może z polskimi?

Na zdjęciu obraz Roberta Kruzdlo, Angst & onmacht v.d. 3e wereldoorlog.

1 komentarz:

Anonimowy pisze...

Hello,

To be successful you need more.
Want to
accept credit cards online???
Visit PayPal Merchant Services for
online payment processing made easy.

Thank you,

-Jim-


Additional resources:

For Developer Resources visit:

PayPal Integration Center
PayPal Developer Network
PayPal Developer Blog


Now offering Payflow
payment gateway solution -
online credit card processing with
fraud protection,
recurring billing, and other
payment services to work with your
shopping cart and
internet merchant account internet merchant account.

Attention Developers! Make up to $1000 per referral with PayPal's
Merchant Referral Bonus