06 sierpnia, 2007

Nowe gwiazdy Charlesa Saatchiego?

Pisaliśmy niedawno o planach otwarcia przez Charlesa Saatchiego galerii-muzeum sztuki współczesnej na King’s Street w dzielnicy Chelsea w Londynie. Ma być tam prezentowana kolekcja prac sztuki współczesnej Saatchiego oraz liczne wystawy czasowe. Saatchi, który znany jest z wyszukiwania nowych talentów i następnie z „podciągania” ich wartości na rynku sztuki. Część z tych prac później sprzedaje z zyskiem, za co nie lubią go czołowi galerzyści.
Saatchi nie czeka na otwarcie muzeum z nowymi zakupami. Jego kolekcja jest cały czas w ruchu – wypadają z niej niektórzy artyści, by w ich miejsce pojawili się nowi. Brytyjska prasa już spekuluje, kto jest nowym ulubieńcem „mistrza marketingu”. Ostatnio w kolekcji Saatchiego pojawiły się nowi, ciekawi artyści. Większość z nich jest już znana na rynku – jednak informacja o tym, że ich prace zakupił Saatchi, zwiększyła zainteresowanie tymi artystami. Najprawdopodobniej zobaczymy ich prace na wystawie otwierające galerię Saatchiego. Oto oni. Warto zapamiętać te nazwiska, jeśli jeszcze ich nie znamy.

- Barry Reigate, urodzony w 1971 roku w Londynie malarz, mimo że nie jest reprezentowany przez żadną dużą galerię i jak na razie miał dwie wystawy solowe (obie w londyńskich galeriach), już jest znany z popowych kompozycji malarskich. Nazywają go nawet „Ali G Artworldu” (kim jest Ali G, grany przez Sachę Cohena (gra też oczywiście Borata) tłumaczyć nie trzeba). Wychował się wśród Jamajczyków we wschodnim Londynie, i bardzo to widać w jego niezwykle kolorowej twórczości.


Na zdjęciu: Minnie, różne techniki na płótnie, 120x90 cm, 2007

- Phoebe Unwin, związana z londyńską galerią Wilkinson malarka. Również mieszka i pracuje w Londynie. Bardzo młoda – urodziła się w 1979 roku i jest jedną z najmłodszych artystek w kolekcji Saatchiego. Kolekcjoner kupił pięć jej obrazów z pokazu dyplomowego. Głównie maluje portrety, zwraca bardzo dużą uwagę na kolory oraz fakturę swoich obrazów.

Na zdjęciu: M, olej, akryl i węgiel na płótnie, 147x122 cm, 2006

- Thomas Houseago, urodzony w 1972 roku w Leeds rzeźbiarz. Mieszka i pracuje w Kalifornii. Reprezentowany jest przez bardzo modną galerię David Kordansky z Los Angeles. Skończył St. Martin’s School of Art w Londynie. Jak piszą krytycy, w swoich rzeźbach nawiązuje do „klasycyzmu, kubizmu i futuryzmu”. Często tworzy zabawne, humorystyczne prace.
Na zdjęciu: wystawa Thomasa Hauseago w SMAK Gallery w Ghent w 2003 roku

- Rudolph (Rudolf) Stingel, w porównaniu z większością pozostałych artystów, jest już bardzo dojrzały (urodzony w 1956 roku we Włoszech), znany, reprezentowany przez szereg renomowanych galerii (jak choćby Massimo de Carlo z Mediolanu czy wiedeńską galerię Georg Kargl Fine Arts), a także wielokrotnie sprzedawany na aukcjach. Obecnie jego prace pokazywane są w kolejnej odsłonie kolekcji Francois Pinaulta w Palazzo Grassi w Wenecji czy na solowej wystawie w Muzeum Whitney w Nowym Jorku. Malarz, fotograf, autor instalacji. Mieszka w Nowym Jorku.


Na zdjęciu: Instrukcje, odbitka na pleksi, 108x155 cm, 1989

- bracia Clayton – szalone kompozycje malarskie Roba i Christiana Claytonów podbiły serce Saatchiego. Urodzeni w USA, a mieszkający w Kalifornii malarze, tworzą swoje kompozycje razem, ale rzadko malują je równocześnie. Często umieszczają poznanych ostatnio ludzi i przeżyte sytuacje na swoich płótnach. Ich prace są pokazane na wystawie „USA Today”.


Na zdjęciu: Rob&Christian Clayton, Turbulent Tumbie Tumbie, różne techniki na płótnie, 213x305 cm, 2006

- Tala Madani – urodzona w Iranie i mieszkająca w USA artystka. Jeszcze młodsza od Phoebe (rok urodzin: 1981), reprezentowana przez bardzo dobrą nowojorską galerię Lombard-Fried Project. Skończyła Uniwersytet w Yale. Często tworzy polityczne i feministyczne kompozycje na płótnie. Czasami bardzo ostre.

Na zdjęciu: Tala Madani, Diving In a Cake, 31x23 cm, 2006.

1 komentarz:

Anonimowy pisze...

Informacja dla zainteresowanych tworczoscia Phoebe Unwin - za kilka dni jej najnowsze prace pokazane zostana na wystawie 'A Short Walk from a Shout to a Whisper' w Milton Keynes Gallery. Wystawa czynna bedzie od 22 wrzesnia do 4 listopada 2007.
20 pazdziernika w tejze galerii bedzie mozna spotkac sie i porozmawiac z artystka.

Wiecej szczegolow na: http://www.mk-g.org/index.php?id=360

Dojazd np. z Londynu - 40 min pociagiem ze stacji Euston. Polecam promocyjne bilety grupowe Silverlink 4os za cene 2.

pozdrawiam
dobrochna