01 sierpnia, 2007

„Sztuka kupowania: jak zdobyć arcydzieło za niższą cenę”

Dziś zamiast tradycyjnego postu polecam tekst z „Wall Street Journal Polska”, dodatku ekonomicznego „Dziennika”. „Sztuka kupowania: jak zdobyć arcydzieło za niższą cenę” amerykańskiej dziennikarki Lauren A.E. Schuker to nasycony olbrzymią ilością faktów i danych poradnikowy tekst, jak w dzisiejszych „trudnych czasach” (przez „trudne czasy” oczywiście rozumiem dominację sprzedających nad kupującymi, kolejki na prace artystów i wybieranie przez galerzystów klientów, którym chcą sprzedać poszukiwane na rynku prace), spróbować stworzyć kolekcję za rozsądne pieniądze.
Oczywiście wszystkie przykłady dotyczą rynku amerykańskiego i części z nich nie da się automatycznie przenieść na nasz raczkujący rynek. Ale ogólne uwagi dotyczące kryteriów, którymi powinniśmy się kierować przy wyborze artystów do naszej kolekcji, na pewno są warte uwagi.
„- Dowiedz się, czy wybrane przez Ciebie dzieło reprezentuje, być może, ogólniejszy style tego artysty (takie prace uważane są za bardziej wartościowe)
- zapytaj, ile prac dany artysta wykonuje rocznie (jeśli zajmują mu dużo czasu, ich cena może być wysoka)
- poproś o potwierdzenie autentyczności”
Te porady, znajdujące się w ramce obok tekstu, dla wielu mogą się wydawać oczywistością, jednak zawsze warto o nich pamiętać. Niezależnie, jak duża jest nasza kolekcja i jakie doświadczenie mamy na rynku.
Chętnie w tym miejscu dałbym link do tekstu z polskiej gazety. Niestety na stronie Dziennika
tego tekstu nie ma. Pozostaje mi polecić papierowe wydanie „Dziennika” z 1 sierpnia, a dla anglojęzycznych czytelników załączam link do WallStreetJournal, gdzie można znaleźć ten tekst. Dla poprawienia humoru dodam, że polska wersja zawiera pewne istotne skróty. Polecam.

Brak komentarzy: