16 listopada, 2007

"Żołnierze" Sasnala sprzedani w Phillips de Pury

157 tysięcy dolarów (prawie 400 tysięcy PLN) – to cena, jaką zapłacił nowy właściciel za pracę „Untitled. Soldiers (Żołnierze)” Wilhelma Sasnala na wczorajszej aukcji w Phillips de Pury. Estymacja tego obrazu wynosiła 80-120 tysięcy dolarów. Przypomnijmy, że namalowany w 2000 roku obraz pochodził z kolekcji Charlesa Saatchiego i był pokazywany na londyńskiej wystawie „Triumph of Painting”.


Trwająca kilka godzin aukcja (aukcję połączono z aukcją charytatywną na New Museum w Nowym Jorku) wykończyła inwestorów. Generalnie dobrze sprzedawały się prace młodszych lub mniej znanych artystów – rekord Sevena Parrino, bardzo dobry rezultat Matthiasa Weischera czy Julesa de Balincourt. Rekord osiągnął Rudolph Singel, którego praca „Untitled” z 2000 roku, sprzedała się za 1,95 miliona dolarów. Znakomicie sprzedała się też „Registered Nurse” Richarda Prince, który na listopadowych aukcjach osiąga świetne wyniki. Ten obraz sprzedał się za 4,3 miliona dolarów przy estymacji 1,5-2,5 miliona dolarów (niewątpliwie Prince’owi pomaga fakt, że właśnie retrospektywa w Guggenheim Museum w Nowym Jorku).
Natomiast słabiej sprzedały się prace najwyżej wyceniane. Wyniki sprzedaży prac Damiena Hirsta, Andy Warhola czy Gerharda Richtera zdecydowanie rozczarowały. Dziś dalsza część aukcji w Phillips de Pury, a na niej prace Sasnala, Bujnowskiego i Uklańskiego.

Na zdjęciach: Wilhelm Sasnal, Untitled (Soldiers), 2000; Richard Prince, Registered Nurse, 2002.

Brak komentarzy: