05 listopada, 2007

Sasnal, Bujnowski i Uklański w Phillips de Pury

Witam po dłuższej przerwie (wakacje - Krzysztof musiał sobie radzić sam) i od razu zapraszam do przeglądu prac polskich artystów wystawionych na nowojorskich aukcjach sztuki współczesnej. Tym razem prace Polaków będzie można kupić jedynie na aukcjach w domu aukcyjnym Phillips de Pury & Co. W Christie’s i Sotheby’s prac polskich artystów nie ma – niemniej aukcje te zapowiadają się bardzo ciekawie, że jeszcze o nich w tym tygodniu napiszemy.
Tymczasem wracajmy do Phillips de Pury, gdzie na aukcji „numer 1” (Part I, Contemporary Art.) 15 listopada będzie oferowany obraz „Untitled (Soldiers)”.
To bardzo znana praca Wilego, była prezentowana na wystawie kolekcji Charlesa Saatchiego „Triumph of Painting II” w Londynie i wielokrotnie reprodukowana. Praca pochodzi z 2000 roku i ma wymiary 175x175 cm. Biorąc pod uwagę obecne ceny prac Sasnala i fakt, że nie każdy może je kupić oraz to, że obraz jest naprawdę znany, gdyż pochodzi z bardzo dobrej kolekcji – jego estymacja jest bardzo atrakcyjna – 80-120 tysięcy dolarów (200-300 tysięcy PLN). Zapewne zostanie ona zdecydowanie przekroczona.
Na drugiej aukcji w Philips – 16 listopada – będą oferowane dwie inne prace Sasnala – praca na papierze z 2002 roku (estymacja z 25-30 tysięcy dolarów, czyli 62-75 tysięcy PLN)
oraz obraz „Untitled II”, pochodzący z nowojorskiej galerii Anton Kern. Estymacja tego małego obrazu o wymiarach 35x35 cm wynosi 50-70 tysięcy dolarów (czyli 125-175 tysięcy PLN).

Kolejny raz pojawia się obraz Rafał Bujnowskiego – znów jest to praca z serii „Bliźniaki”. Ta praca o wymiarach 80x60 cm, sprzedana przez monachijską galerię Ruedigger Schoettle ma również bardzo atrakcyjną estymację – 8-12 tysięcy dolarów (20-30 tysięcy PLN).

Od dłuższego czasu na aukcjach nie pojawiały się prace Piotr Uklańskiego. Tym razem w Phillips de Pury będą aż cztery prace tego artysty, w tym słynna „pupa” jego narzeczonej, znanej kuratorki Alison M. Gingeras, zatytułowana po prostu „Untitled (Ginger Ass)”.
Dodajmy, że ta praca jest reprodukowana w książce „Nowe zjawiska w sztuce polskiej po 2000 roku”. Praca jest w edycji do pięciu sztuk i ma estymację 15-20 tysięcy dolarów (37-50 tysięcy PLN) i zapewne znajdzie nabywcę. Pozostałe trzy prace Uklańskiego mają estymację od 5 do 30 tysięcy dolarów. Można je obejrzeć tutaj.
Widać wyraźnie, że Phillips, związany aliansem z Charlesem Saatchi, coraz wyraźniej stawia po pierwsze, na młodą sztukę, po drugie na sztukę chińską, rosyjską oraz środkowoeuropejską. To bardzo dobra wiadomość dla polskich artystów.
Zdjęcia prac dzięki uprzejmości Philips de Pury & Co.

Brak komentarzy: