20 grudnia, 2007

"Czerwona" chartatywna aukcja stulecia na przyszłoroczne Walentynki (ale w Nowym Jorku, nie w Warszawie)

W przyszłoroczne Walentynki (14 lutego 2008 roku) Bono, Damien Hirst, galeria Gagosian oraz dom aukcyjny Sotheby’s zamierzają zorganizować aukcję charytatywną sztuki najnowszej, która przejdzie do historii jako największa i najważniejsza tego typu aukcja. Aukcja będzie miała nazwę The (RED) Auction. Pieniądze uzyskane ze sprzedaży prac zasilą ONZ-towską fundację do walki z HIV/AIDS w Afryce.
Aukcja, jak już pisaliśmy, odbędzie się 14 lutego w domu aukcyjnym Sotheby’s w Nowym Jorku. Wcześniej – od 4 do 13 lutego w nowojorskiej siedzibie (tej w Chelsea) galerii Gagosian będzie można zobaczyć prace wystawione na aukcję. Damien Hirst poprosił 100 najważniejszych artystek i artystów świata do stworzenia specjalnie na tę aukcję prac z kolorem czerwonym. Spodziewane wpływy z tej aukcji, to co najmniej 40 milionów dolarów. Dla porównania wpływy z największej charytatywnej aukcji sztuki współczesnej w Polsce - Aukcji Wielkiego Serca w Krakowie, to ok. 400 tysięcy PLN (ok. 160 tysięcy dolarów).
A lista artystów, którzy zgodzili się przygotować prace na tę aukcję przyprawia o zawrót głowy. Oto niektóre z nich: Matthew Barney, Georg Baselitz, Cecily Brown, Douglas Gordon, Antony Gormley, Subodh Gupta, Andreas Gursky, Howard Hodgkin, Gary Hume, Jasper Johns, Anish Kapoor, Anselm Kiefer, Jeff Koons, Takashi Murakami, Marc Newson, Tim Noble & Sue Webster, Richard Prince, Marc Quinn, Ed Ruscha, Yinka Shonibare, Sam Taylor-Wood, Keith Tyson i Bernar Venet.
Będziemy o tej aukcji jeszcze informować w przyszłym roku.

Brak komentarzy: