31 grudnia, 2007

Osobowość artystyczna roku - nasze podsumowanie

Dzisiaj została zamknięta ankieta w naszej ostatniej kategorii podsumowującej mijający rok – Osobowość artystyczna roku. Zgodnie chyba z oczekiwaniami nasi czytelnicy wybrali Wilhelma Sasnala jako osobę która, najbardziej w tym roku – rok ten nam wypełniła. Jednych ujęły z pewnością wyniki sprzedaży prac Sasnala na aukcjach za granicą, innych uznanie i nagrody przyznawane za dotychczasową twórczość, jeszcze innych obecna wystawa indywidualna w Zachęcie. Mijający rok był z pewnością rokiem tego artysty.

Drugie miejsce w ankiecie zajęła Joanna Rajkowska – autorka tegorocznego „Dotleniacza”. Efekty jej pracy wzruszają, denerwują, cieszą oko, wzbudzają polityczne emocje, jednym słowem żyją. „Dotleniacz” i „Palma” były pracami szeroko komentowanymi w tym roku.

Trzecie miejsce w ankiecie zajęła Alina Szapocznikow – mijający rok to wielki come back twórczości tej artystki. Wystawy w galeriach Giselle Capitain w Kolonii i Broadway 1062 w Nowym Jorku, zdjęcia rzeźb z gumy do żucia na Documenta w Kassel, momentalna sprzedaż jej prac podczas największych targów sztuki od Bazylei do Miami. Ciekawe kogo "odkryjemy" w nadchodzącym roku?


Poniżej szczegółowe wyniki ankiety:

Aneta Grzeszykowska – 51 głosów;
Wojciech Fangor – 44 głosy;
Wilhelm Sasnal – 141 głosów;
Alina Szapocznikow – 81 głosów;
Artur Żmijewski – 39 głosów;
Joanna Rajkowska – 86 głosów.

Razem oddano 357 głosów.

4 komentarze:

Anonimowy pisze...

czemu Żmijka jest tak nisko,przecież on zwrócił uwage na bardzo istotny czynnik,który jest bardzo aktualny,za Świdzińskim że istotny jest kontekst,oddżwięk społeczny sztuki

Anonimowy pisze...

cóż - w przypadku takich głosowań -oddźwięk społeczny również jest istotny;).

Anonimowy pisze...

357 osób...? to trochę malo!

Anonimowy pisze...

ja nie wiem dlaczego wszyscy zachwycają się Sasnalem!