18 grudnia, 2007

Szkic Nike Aliny Szapocznikow w Rempeksie

To już ostatnia aukcja sztuki najnowszej w tym roku. Nie wiem, czy to zbliżające się święta Bożego Narodzenia, czy też generalne ożywienie na naszym rynku sztuki najnowszej, ale na XXIII Aukcji Sztuki Współczesnej w Rempeksie, która odbędzie się 19 grudnia o godzinie 15, znaleźć będzie można wiele naprawdę ciekawych prac.
Przede wszystkim będzie licytowany gipsowy projekt pomnika Nike Aliny Szapocznikow z przełomu lat 50. i 60. Projekt tego pomnika w ołowiu znajduje się w Muzeum Narodowym w Poznaniu, w największej publicznej kolekcji prac Aliny Szapocznikow.


Cena wywoławcza tej rzeźby w patynowanym gipsie wynosi 29.000 PLN. Do kupienia będzie też praca na papierze (tuszem) tej artystki w cenie wywoławczej 13.000 PLN.
Bardzo wysoka jest cena wywoławcza obrazu olejnego Henryka Stażewskiego „Gitarzyści”, choć trzeba przyznać, że tego typu prace są na naszym rynku rzadkością. Zobaczymy, czy ktoś da 160.000 PLN za ten obraz.
Na poprzedniej aukcji w Rempeksie sprzedany został obraz Włodzimierza Pawlaka „Biegnijmy, biegnijmy” z czasów Gruppy. Teraz na aukcję trafia kolejny obraz z lat 80. – z klasycznym dla Gruppy zwariowanym tytułem „Weronika jest Francuską (sic!) i dopiero uczy się wąchać kiełbasę po każdym kieliszku wódki”. Weronika ma cenę wywoławczą 27.000 PLN.


Będą też starsze prace klasyków sztuki współczesnej w Polsce – Stefana Gierowskiego – bardzo ciekawy i nietypowy dla tego artysty olej DXIX z 1984 roku z ceną wywoławczą 59.000 PLN oraz „Pożar” Jana Tarasina z 1976 roku z ceną 42.000 PLN.

Zadebiutuje w Rempeksie Twożywo – z pracą w edycji do pięciu sztuk (numer 3/5) na pleksi „Cierpimy” z 2004 z ceną wywoławczą 3.800 PLN. Będą też prace m.in. Leona Tarasewicza, Jarosława Modzelewskiego,Zdzisława Nitki czy Jacka Ziemińskiego. Fotografia reprezentowana m.in. będzie przez wysoko wycenione prace Mikołaja Smoczyńskiego i bardzo ciekawy zestaw zdjęć z happeningów z lat 70. Zygmunta Rytki.

Na zdjęciach: Alina Szapocznikow, Nike - Szkic pomnika Bohaterów Warszawy, gips patynowany; Włodzimierz Pawlak, Weronika jest Francuską i dopiero uczy się wąchać kiełbasę po każdym kieliszku wódki, olej na płótnie, 1986; Twożywo, Cierpimy, płyta PCV, 3/5, 2004.

Brak komentarzy: