04 grudnia, 2007

Trzy prace Rafała Bujnowskiego na aukcji w Christie's w Londynie

Zaraz po targach Art Basel Miami Beach (w następnych dniach przygotujemy informacje na temat tych targów, które rozpoczynają się dziś) kolekcjonerzy sztuki najnowszej będą mieli ostatnią przed świętami szansę zakupów na aukcjach – dom aukcyjny Christie’s przygotował kolejną aukcję – tym razem odbędzie się ona w Londynie 13 grudnia.
A na niej wystawione do sprzedaży zostały aż trzy prace Rafała Bujnowskiego – wszystkie zostały zakupione w niemieckich galeriach reprezentujących artystę.
Najciekawsza będzie kolejna praca z cyklu „Bliźniaki” (jeszcze trochę i wszystkie prace z tego cyklu zmienią właściciela – sprzedane na aukcjach zostały już trzy). Praca ta, o wymiarach 74,5x51 cm, w namalowana w 2003 roku, ma estymację 5-7 tysięcy funtów (26,5-37 tysięcy PLN).Przypomnijmy, że ostatnio obraz z tej serii sprzedał się w nowojorskim domu aukcyjnym Philips de Pury za 17,5 tysiąca dolarów (prawie 44 tysiące PLN).Inny obraz, z cyklu obrazów oprawionych, ale namalowany w 2003 roku tak, jakbyśmy na niego patrzyli pod kątem – trafił do Christie’s z od kolekcjonera, który kupił go w berlińskiej galerii Johnen – estymacja tego obrazu wynosi 2-3 tysiące funtów (10,5-16 tysięcy PLN).
Taką samą estymację ma inny obraz z tej galerii – abstrakcyjny obraz z serii „Satelity”. Ten obraz pochodzi z 2005 roku.


Ciekawostką tej aukcji jest również fakt, że po raz pierwszy do sprzedaży aukcyjnej trafi praca ubiegłorocznej laureatki nagrody Turnera – Niemki Tommy Abts. Jej niewielki rysunek został wystawiony do sprzedaży z estymacją 1,5-2 tysiące funtów (7,8-10,5 tysiąca PLN).


Ciekawe, jak będą sprzedawały się prace tegorocznego laureata (werdykt ogłoszono w poniedziałek wieczorem) – Marka Wallingera. On z kolei ma już większe doświadczenie z rynkiem aukcyjnym – sprzedało się już kilkanaście jego prac – w tym jedna w cenie powyżej 150 tysięcy dolarów…

Na zdjęciach: Rafał Bujnowski, Bliźniaki, 2003; Untitled, 2003; Untitled (Satelite 13), 2005; Tomma Abts, Untitled, 2003.2 komentarze:

Anonimowy pisze...

Abts nie Abst

Piotr Bazylko pisze...

Dziękuję...Już poprawiam literówkę...