27 grudnia, 2007

Wydarzenie roku 2007 – podsumowanie

Dzięki waszemu głosowaniu (za które bardzo dziękujemy) udało nam się ustalić najważniejsze wydarzenia artystyczne mijającego roku.

Za najważniejsze wydarzenie uznany został konkurs na budynek Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Konkurs, który jeszcze niejednokrotnie ma szansę na zdobycie czołowej nagrody w nadchodzących latach. Był to Konkurs po którego rozstrzygnięciu niewiele się zmieniło a prawdopodobieństwo jego realizacji jest podobne do prawdopodobieństwa realizacji drugiej linii metra czy też kolejnego mostu w Warszawie.

Drugie miejsce w naszym wspólnym podsumowaniu zajęło wydarzenie będące przeciwieństwem pierwszego. Tutaj niemoc (i brak zaangażowania) władz centralnych i lokalnych jest zastępowana przez aktywne działania lokalnych środowisk, które organizują się w celu aktywizacji środowiska i promocji sztuki. Tutaj pionierami w ubiegłych latach były Otwarta Pracowania w Krakowie i Warszawski Aktyw Artystów. Mijający rok przyniósł dwie kolejne inicjatywy – artpol w Krakowie i Starter w Poznaniu. Ich działalność znalazła należyte uznanie wśród naszych czytelników.

Na trzecim miejscu znalazła się książka „Nowe zjawiska w sztuce polskiej po 2000 roku" wydana przez CSW w Warszawie. To znakomita publikacja. Chwalona za zawartość merytoryczną jak i szatę graficzną oraz wydanie. Mijający rok był niezły, jeśli chodzi o książki związane ze sztuką. Był to rok kiedy ukazała się druga część Tekstyliów, kilka interesujących katalogów do wystaw indywidualnych artystów (albumy Wojciecha Fangora, Basi Bańdy, Przemka Mateckiego i Ryszarda Grzyba) oraz publikacje Krytyki Politycznej - Żmijewski, Rancier, Sasnal (tutaj sporo do poprawy w kwestiach związanych z wydaniem książek – druku i oprawy).

A poniżej pełne zestawenie:

1. Wystawa „Malarstwo polskie XXI wieku" w warszawskiej Zachęcie – 26 głosów;
2. Wystawa Wilhelma Sasnala „Lata walki" w warszawskiej Zachęcie – 97 głosów;
3. Konkurs na budynek Muzeum Sztuki Nowoczesnej – 134 głosy;
4. Książka „Nowe zjawiska w sztuce polskiej po 2000 roku" – 98 głosów;
5. Aktywizacja społeczności lokalnych – 120 głosów;
6. Wystawa kolekcji Grażyny Kulczyk w Starym Browarze w Poznaniu – 88 głosów;
7. KkK - czyli Krytykant kontra Kozak – 81 głosów.

W sumie oddano 458 głosów.

3 komentarze:

Anonimowy pisze...

2 pierwsze to racja.

Anonimowy pisze...

2 pierwsze to racja.

Anonimowy pisze...

lokalne organizacje i incjatywy to przyszłość rozwoju i budowania czegoś ciekawego .od siebie.