22 stycznia, 2008

Obraz Sasnala w Christie's w Londynie

W bardzo nerwowej atmosferze, w obliczu krachu na rynkach finansowych, zaczyna się tegoroczny sezon aukcyjny na rynku sztuki współczesnej. Jak sytuacja na giełdach wpłynie na rynek sztuki – na to pytanie będziemy musieli jeszcze chwilę poczekać, do lutowych aukcji w Londynie. Pierwsza z nich – w domu aukcyjnym Christie’s, odbędzie się już 6 i 7 lutego. Następne, w pozostałych dwóch domach aukcyjnych – pod koniec miesiąca. Na szersze omówienie aukcji przyjdzie jeszcze czas pod koniec tygodnia – teraz o polskim akcencie w Christie’s.
Na aukcji 7 lutego licytowany będzie obraz Wilhelma Sasnala. Dodajmy, obraz bardzo dobry i bardzo ważny. Jest to jeden z obrazów Sasnala pokazanych na zbiorowej wystawie „Urgent Painting” w Musée d'Art moderne de la Ville de Paris wiosną 2002 roku. Była to pierwsza ważna międzynarodowa wystawa, w której wziął udział Wilhelm Sasnal. Dodajmy, że wystawa ta była ważna również dla samego malarstwa na przełomie wieków – była jedną z pierwszych, które pokazały, nowe, młode malarstwo.
Obraz ważny jest również z powodu tematyki – pokazuje lidera rockowego w „divie” w publiczność – tematyka muzyczna zawsze była dla Sasnala ważna. Obraz ten jest trochę jak czarno-biały test Rorschacha – każdy znajdzie w nim co innego.
Obraz ma wymiary 135 na 150 cm. Wystawiony jest z estymacją 50-70tysięcy funtów (245-343 tysiące PLN). Nie jest to pierwsza próba sprzedaży tej pracy – w lutym ubiegłego roku była ona wystawiona na aukcji w domu aukcyjnym Phillips de Pury w Londynie z bardzo wysoką estymacją 80-120 tysięcy funtów i nie sprzedała się. Obraz pochodzi z kolekcji europejskiej, a został kupiony w warszawskiej Fundacji Galerii Foksal.
Na zdjęciu: Wilhelm Sasnal, Untitled 2001.

3 komentarze:

Anonimowy pisze...

... niektóre fragmenty wyglądają jak żółte bratki...

Anonimowy pisze...

Hola, hola, a gdzie tam żółty widać?

Anonimowy pisze...

...aaa widać, ale ciut zabielony ...