17 stycznia, 2008

Paweł Althamer w kolekcji Tate Modern

Informowaliśmy już o zakupie pracy Pawła Althamera do kolekcji Tate. Do transakcji doszło podczas ubiegłorocznych targów Frieze w Londynie. Co ciekawe, udało nam się zdobyć uzasadnienie i wyjaśnienie tego zakupu przez Jessikę Morgan, kuratora Tate Modern.


Oddajmy jej głos – „Paweł jest jednym z artystów, jakich chcieliśmy mieć w swojej kolekcji. Praca, którą kupiliśmy jest szczególna, gdyż w typowy dla Pawła sposób w ramach jednej pracy porusza wiele pasjonujących tematów. W tym przypadku chodzi o rolę (Fundacji) Galerii Foksal, o jej miejsce w historii Warszawy, Polski czy szerzej całego bloku wschodniego. Jest to miejsce bardzo istotne dla wielu artystów. Praca ta jest z jednej strony oddaniem hołdu do historii związanej z tą galerią z drugiej strony patrzy na jej teraźniejszość i przyszłość. Praca ta pokazuje przenośne stoisko, choćby takie jakie jest pokazywane na targach sztuki – może oddawać dyskomfort artysty biorącego udział w targach, wskazuje na ironię wyjazdu artysty „w trasę” z galerią.”

Przypomnijmy, że na targi Frieze Althamer przygotował „przenośne” stoisko FGF, w który wmontowane zostały prace Wilhelma Sasnala (sufit w "bratki" znane z Muzeum Powstania Warszawskiego), obraz Jakuba Juliana Ziółkowskiego wmontowany w ścianę oraz klamka Moniki Sosnowskiej (zaliczona ostatnio przez ARTNews do grona 25 arytstów z wielką przyszłością), a także był wyświetlany film Artura Żmijewskiego. Do tego w tym stoisku zamontowano wiele elementów z PRL-owskiego „recyclingu” – lampę z abażurem, stolik kolejowy i inne rzeczy.Za przygotowanie tego stoiska Fundacja Foksal została pochwalona przez szefa Tate, Sir Nicholasa Serotę. Krytykując często mało ambitne stoiska innych galerii Serota powiedział „Jeśli Fundacja Foksal może to zrobić (ambitnie przygotować stoisko), to mogą to zrobić również większe galerie”.

Praca Pawła Althamera ma być pokazana w Tate Modern w bieżącym roku.

Zdjęcia pracy FGF Warszawa 2007, dzięki Fundacji Galerii Foksal. Wypowiedź Jessiki Morgan za Map Magazine

4 komentarze:

Anonimowy pisze...

"Co ciekawe, udało nam się zdobyć uzasadnienie i wyjaśnienie tego zakupu przez Jessikę Morgan, kuratora Tate Modern."

The power of ArBazaar...;-)))

Anonimowy pisze...

Praca JEST JUŻ POKAZYWANA, a przynajmniej była jeszcze na przełomie listopada i grudnia '07(bodajże drugie piętro Tate Modern)

Anonimowy pisze...

althamer i jego kendo..he he..jesli fgf moze, to mozesz i ty.dobre hasło na następną taką imprezę,wykupic w Artforum rozkladówke i tam taki baner dać..

krzysztoffurtas pisze...

,,Praca JEST JUŻ POKAZYWANA, a przynajmniej była jeszcze na przełomie listopada i grudnia '07(bodajże drugie piętro Tate Modern)"


Nie,to inna praca Pawła Althamera
była pokazywana w Tate.
(24 Listopad-1 Stycznia 2008)
The World as a Stage.
Pawel pokazał prace pt. ,,Self-Portrait as a Businessman"