11 lutego, 2008

Z półki kolekcjonera – The girl with the Gallery – Edith Halpert

Chociaż tytuł naszego działu brzmi “ Z półki kolekcjonera” to prezentowana dzisiaj książka może być niezwykle interesująca dla właścicieli (a szczególnie właścicielek) nowopowstających w naszym kraju galerii sztuki. Opowiada ona bowiem historię życia Edith Halpert jednej z najbardziej znanych galerzystek na świecie. Kobiety, która dzięki swojej pasji i ciężkiej pracy osiągnęła niezwykły sukces w świecie sztuki. Jest to o tyle wyjątkowe gdyż w czasach kiedy to osiągnęła oraz w zawodzie, który do tej pory był zarezerwowany dla mężczyzn, było to niezwykłe osiągnięcie.

Jest to historia młodej dziewczyny która wraz z rodziną opuszcza carską Rosję, przybywa do Nowego Jorku, podejmuje pracę jako urzędniczka i w wolnych chwilach bierze lekcje malarstwa i rysunku. Jej prace nie są najlepiej przyjmowane przez nauczycieli. Postanawia założyć galerię i pokazywać w niej współczesną jej sztukę amerykańską. Są lata 20te, początek kryzysu gospodarczego. Sztuka amerykańska jest uznawana za wtórną wobec europejskiej (głównie francuskiej). Nawet w Ameryce trudno jest sprzedać obraz amerykańskiego malarza. Amerykańscy artyści wyjeżdżają do Paryża aby tam uczyć się rzemiosła. W takich czasach Edith zakłada Downtown Galery w Nowym Jorku. Postanawia promować i sprzedawać tylko współczesną sztukę amerykańską. Nie ma zaplecza finansowego (wsparcia rodziny), promuje sztukę która nie jest zbytnio ceniona, jest kobietą, zaczyna w czasach wielkiego kryzysu gospodarczego i…. odnosi wielki sukces, przechodzi do historii.

Zaskoczyło mnie podczas lektury tej książki jak wiele pomysłów Edith, jej pomysłów na promocję artystów z lat 20tych i 30tych jest nadal aktualnych, jak w relacjach z kolekcjonerami, artystami, muzeami tak naprawdę niewiele się zmieniło. Znakomita książka.

Autor: Lindsay Pollock
Tytuł: The Girl With the Gallery: Edith Gregor Halpert And the Making of the Modern Art Market.
Książka do nabycia min. na amazon.com

Na zdjęciach okładka książki oraz wnętrze Downtown Gallery z lat 30 tych.

Brak komentarzy: