07 marca, 2008

Widmowa Biblioteka

Paweł Dunin Wąsowicz jest nieustannym tropicielem widmowej biblioteki – biblioteki książek, które nigdy nie zostały wydane, istnieją tylko w innych książkach. My dzisiaj przygotowaliśmy naszą wersję widmowej biblioteki – opisujemy wydawnictwa, jakie powstały w naszej wyobraźni.

Wojciech Fangor – „Wspomnienia”. To prawie 400 stronicowe wydawnictwo jest swoistego rodzaju opowieścią o najnowszej historii sztuki polskiej. Autor, jeden z najwybitniejszych malarzy polskich, w barwny i lekki sposób opisuje historię swojego życia, opowiada o wydarzeniach i wystawach, które na trwałe zapisały się w historii sztuki. Szczególnie atrakcyjne są rozdziały poświęcone wyjazdowi artysty do Stanów Zjednoczonych, życia artystycznego Nowego Jorku lat 70 tych. Po raz pierwszy dowiadujemy się jak doszło do słynnej wystawy Fangora w Guggenheim Museum w Nowym Jorku – niektóre fakty mogą okazać się sensacyjne dla czytelnika. Wydawnictwo to zawiera fragmenty szkicowników artysty i projekty instalacji, jakie nigdy nie zostały zrealizowane (dlaczego? – o tym również w książce).

Jan Michalski – „ Zderzak – Lata walki”. Autor, współtwórca galerii Zderzak w Krakowie opisuje historię jednej z najbardziej znanych galerii w Polsce. To właśnie w Zderzaku na początku lat 90tych debiutowali tacy artyści jak Sztwiertnia, Sasnal, Maciejowski, Bujnowski czy Książek. Michalski przybliża nam tamte czasy, opisując jak doszło do poszczególnych wystaw, opisuje początki rynku sztuki w Polsce. Szczególnie ciekawe są ilustracje do ksiązki pokazujące alternatywne plakaty do wystaw, zdjęcia z wernisaży etc.

Kaczyński/Gorczyca – „Świetlica Raster – Przewodnik ilustrowany”. Niech nikogo nie zmyli tytuł książki. Opowiadając historię powstania Rastra, od czasów wydawnictwa studenckiego do czasów Świetlicy – jednej z najważniejszych galerii komercyjnych, autorzy przedstawiają historię pionierskich czasów w historii rynku sztuki w Polsce. Możemy poznać kulisy „odkrycia” Bujnowskiego i Maciejowskiego, kulis przygotowanie pierwszej wystawy Mateckiego oraz pierwszych wyjazdów targowych rastrowców. Książka zawiera kalendarium wszystkich wystaw, jakie w swojej historii raster przygotował oraz zdjęcia z wernisaży i spotkań towarzyskich, jakie miały miejsce w Świetlicy.

Wilhelm Sasnal – „Życie codzienne w Polsce 2001-2010”. Ciąg dalszy słynnego komiksu Sasnala pokazujący dalsze losy bohaterów – Wilego, Anki, Patrycji i Marcina. Największe wrażenie zrobił na nas rozdział poświęcony powrotowi do Krakowa i wyjazdowi Wilego i Anki do Marfy w Teksasie. Zwracamy uwagę na limitowaną edycję tego wydawnictwa (250 sztuk), w płóciennej oprawie z autografem Sasnala.

Brak komentarzy: