10 marca, 2008

Aukcje w Oknach Sztuki i Desie Unicum

Już w najbliższy czwartek (13 marca) w Warszawie, o tej samej godzinie (19),w odległości kilkuset metrów w linii prostej (dystans dzielący Al.Ujazdowskie od ulicy Marszałkowskiej) odbędą się dwie aukcje – sztuki współczesnej w Desie Unicum oraz aukcja sztuki (XIX i XX wieku) w Oknach Sztuki. Choć na pierwszy rzut oka wydawałoby się, że ciekawsza dla nas powinna być aukcja sztuki współczesnej, to większą uwagę zwróciliśmy na aukcję w Oknach Sztuki. Wszystko dzięki obrazom z kolekcji amerykańskiego profesora Wayne Univ. W Detroit, Eugena Ordona – a przede dzięki jednemu obrazowi Jerzego Nowosielskiego „Na plaży” z 1963 roku. Jego cena wywoławcza wynosi 100 tysięcy PLN.


Ten średniej wielkości (72x60 cm) olej na płycie namalowany został w 1963 roku. Potem wyjechał do USA wraz z dwoma innymi obrazami – sceną religijną (duża rzadkość) przedstawiającą chrzest Chrystusa w Jordanie (wymiary 51x35 cm i cenie wywoławczej 65 tysięcy PLN) oraz również ciekawemu aktowi we wnętrzu (79,5x59 cm) z ceną wywoławczą 95 tysięcy PLN. Jednak zdecydowanie polecam scenę na plaży.
Z kolekcji Ordona pochodzi też olej „Nocne kąpiele” Kazimierza Mikulskiego z 1961 roku. Warto zwrócić uwagę na tego klasyka polskiego malarstwa surrealnego, zwłaszcza w kontekście sukcesów młodych malarzy nawiązujących do tego nurtu – Ziółkowskiego, Kowalskiego, Dunala, Borowskiego czy Śliwińskiego.

Choć oczywiście Mikulski, zwłaszcza w takiej formie jak przy "Nocnych kąpielach" (wymiary 60x73 cm i cena wywoławcza 70 tysięcy PLN) broni się zdecydowanie sam. To w końcu klasyk. Naprawdę świetne oko miał Eugene Ordon! Drugi obraz Mikulskiego z 1955 roku – „Samotność” (66x53 cm i cena wywoławcza 65 tysięcy PLN) jest odrobinę słabszy.
W Oknach Sztuki można będzie też kupić między innymi gwasze Zofii Stryjeńskiej czy bardzo ciekawy gwasz z 1950 roku Marka Włodarskiego (cena wywoławcza tej niewielkiej pracy wynosi 6 tysięcy PLN).
Z kolei w Desie Unicum gwiazdą aukcji będzie zapewne bardzo efektowny obraz olejny Teresy Pągowskiej „Żółty pokój” z 1970 roku z ceną wywoławczą 90 tysięcy PLN.

Ciekawy też jest obraz „30.VIII.1060” Stanisława Fijałkowskiego (wymiary 61x50 cm). Cena też nie jest wygórowana – 35 tysięcy PLN, zwłaszcza w porównaniu do drugiej pracy tego artysty. Kolekcjonerzy powinni też zainteresować się assemblage Władysława Hasiora z 1970 roku „Trójca Święta”. Jego cena wywoławcza to 6.500 PLN.
Wysokich cen żądają za swoje prace właściciele obrazu malarza Gruppy, Ryszarda Woźniaka – obraz „Roboty i konie” z ceną wywoławczą 31 tysięcy PLN oraz blacha Twożywa (cena wywoławcza 13 tysięcy PLN). Jednak w Desie Unicum można licytować w dół.
Reasumując – czekają nas dwie ciekawe aukcje, choć w związku z tym, że są o tej samej godzinie – trzeba wybrać. Ja zdecydowanie wybrałbym się na Okna Sztuki.

Na zdjęciach:, Jerzy Nowosielski, Na plaży, olej na desce, 1963; Kazimierz Mikulski, Nocne kąpiele, olej na płótnie, 1961; Teresa Pągowska, Żółty pokój, olej na płótnie, 1970.

5 komentarzy:

Anonimowy pisze...

na rynku jest wiele nieprawdziwych Nowosielskich i ten tu prezentowany wygląda mi na takiego.oczywiscie to tylko przypuszczenie..pozdrawiam

Anonimowy pisze...

Wydaje mi się, że obrazy Nowosielskiego pojawiające się na rynku są bacznie obserwowane przez prowadzącą jego pełną dokumentację fundację Starmachów (w każdym razie na pewno te umieszczane w katalogach aukcyjnych). Powyższa uwaga wydaje się więc tak bezsensowna, że aż może zastanawiać, komu zależy na czarnym PR tej aukcji. A obrazy świetne.

Anonimowy pisze...

w pierwszej chwili myslałem ze to obraz janasa ( tego dobrago janasa :)) a to zołty pokój - niesamowite; mikulski bardzo ładny

Anonimowy pisze...

"...

Anonimowy pisze...

Do Anonimowego nr 1 - jest takie magiczne slowo: PROWENIENCJA. A swoja droga, jezeli ten Nowosielski wyglada Ci na nieprawdziwego, to gratuluje "oka".