23 kwietnia, 2008

Sztuka na 33 i 1/3 obrotów - Velvet Underground and Nico

Jest rok 1966. W jednym z nowojorskich barów w Greenwich Village, Andy Warhol poznaje lokalny zespół grający ciekawą mieszankę punka i rock’n’rolla. Bierze ich pod swoją opiekę. Zespół staje się stałym gościem imprez w The Factory i jedną z głównych atrakcji multimedialnego przedsięwzięcia Warhola jakim stało się “Exploding Plastic Inevitable”.

Rok później zespół wydaje swoją pierwszą płytę z okładką projektowaną przez Warhola. Jest to olbrzymi żółty banan na białym tle. Kolekcjonerskim obiektem marzeń jest pierwsze wydanie tej płyty gdzie można było obrać banana z żółtej skórki. Okładka miała naklejkę z tekstem "Peel slowly and see" (obierz powoli i zobacz). Pod żółtą skórą był ukryty czerwony banan.Produkcja tej okładki kosztowała MGM (wydawcę płyty) niezłą fortunę, ale słusznie przewidywano, iż będzie to niezły chwyt marketingowy. Tak tez się stało.

5 komentarzy:

Anonimowy pisze...

a to ja ponownie zapodam linkiem:

http://www.barbarakrakowgallery.com/exhibition/event_details.php?id=3298

pozdr!

Anonimowy pisze...

to ja tez zapodam link

http://www.gigolorecords.com/gallery.pl?ls=GIGOLO_Retrospective%2010%20Years%20Sympathy%20For%20The%20Devil

iammacio pisze...

news o skorce do banana to z jakiej okazji?

btw podobna akcje mieli stonesi z plyta sticky fingers;]

krepińska pisze...

o wow, ekstra pomysł na płytę, niestety nie sądze aby było mnie stać na to pierwsze wydanie:) był ktoś moze w tym muzeum Warhola na Słowacji?

Anonimowy pisze...

o łałciu,ekstra pomyśł na płite, niestety nie siomdze aby biło mnie śtać na na tio piersie wydanie:(byił ktuś morze w tiym muzieum Łorcholika na Śłowcijjjj?