15 maja, 2008

We wtorek Freud, a w środę Bacon

Wczoraj pisałem o rekordowej licytacji płótna Lucienia Freuda w Christie’s. Dzisiejszy poranek przyniósł wieści z konkurencyjnej aukcji w Sotheby’s – tam wielką gwiazdą był tryptyk Francisa Bacona, który sprzedał się za 86,3 miliona dolarów. Nie muszę dodawać, że jest to rekord cenowy tego wybitnego brytyjskiego artysty.
Od początku było wiadomo, że walka o tryptyk, przedstawiający bezgłowego mężczyznę rozszarpywanego przez sępy, będzie ostra. Licytacja zaczęła się na bardzo wysokim poziomie 60 milionów i szybko dobiła do 70 milionów dolarów. Dalej biło się o pracę już tylko dwóch klientów: klient z Europy licytujący poprzez londyńskie biuro Sotheby’s i klient azjatycki reprezentowany przez biuro w Hongkongu. Ostatecznie „wymiękł” klient z Azji i obraz powędruje do Europy. Dotychczasowy rekord prac zmarłego w 1992 roku artysty to prawie 53 miliony dolarów za studium papieża Innocentego X z 1962 roku.

Aukcja w Sotheby’s była rekordowa pod każdym względem. Przede wszystkim, dzięki sprzedaży pracy Bacona, była to historczynie rekordowa pod względem sprzedaży – łącznie sprzedano prace za 362 miliony dolarów. Sotheby’s pobiło rekord i swojego głównego rywala – Christie’s, który we wtorek też miał bardzo udaną aukcję, ale nie do tego stopnia.
Po raz kolejny oddalone zostały (lub też odłożone na przyszłość, kto wie jak będzie?) spekulacje dotyczące załamania na rynku sztuki najnowszej. Obserwatorzy podkreślają, że klientów rzeczywiście jest mniej, ale ci co są licytują bardzo odważnie. Na aukcji w Sotheby’s aż osiem prac sprzedano za sumę ponad 10 milionów dolarów. Rekordy cenowe pobiły prace takich artystów jak Lee Krasner czy Yves Klein.


Rekord pobił również Takashi Murakami, o którego prawie dwumetrową rzeźbę „My Lonesome Cowboy” inspirowana japońską grą komputerową, kolekcjonerzy mało się nie pobili. Praca miała estymację 3-4 miliony dolarów, a ostatecznie po bardzo długiej aukcji osiągnęła cenę 15,2 miliona dolarów. A dodajmy, że jest to praca w edycji 3+2 AP.
Wielcy przegrani aukcji w Sotheby’s to właściciele prac Marka Rothki „Orange, Red, Yellow” oraz Banksy’ego „Sale Ends Today”. Obie prace się nie sprzedały. W przypadku Rothki jest to o tyle zaskakujące, że dzień wcześniej w Christie’s inny obraz tego artysty sprzedał się za ponad 50 milionów dolarów. A co do Banksy’ego – cóż po pierwsze cena była wygórowana (estymacja 600-800 tysięcy dolarów), a po drugie za oceanem Banksy nie robi aż takiego wrażenia, jak w Europie…
Na zdjęciach: Francis Bacon, Triptych, 1976, Takashi Murakami, My Lonesome Cowboy, 1998

4 komentarze:

Anonimowy pisze...

łyk spermy ? ciekawa praca

Anonimowy pisze...

Kryptoreklama mleka Łaciate 2%, pomyslowe:)

Anonimowy pisze...

http://www.artblox.pl/ podaje, że Freuda i Bacona kupił Abramowicz.

Anonimowy pisze...

i tak Abramovich ustanowił dwa rekordy :)
http://blogs.wsj.com/wealth/2008/05/21/billionaire-abramovich-revealed-as-top-spender-at-auctions/

Bacona ponoc wystawi jego partnerka Daria Zhukova w nowej galerii, ktora otwiera we wrzesniu w Moskwie.