14 lipca, 2008

Z półki kolekcjonera - The Adventures of Darius and Downey

Sezon wakacyjny i deszczowa aura sprzyja dokończeniu zaległych lektur. Tym razem na półkę trafiła jedna z pierwszych publikacji na temat streetartu – „The Adventures of Darius and Downey: and other true tales of street art, as told to Ed Zipco”.

Książka ta jest publikacją wyjątkową gdyż opisuje zjawisko streetartu nie przy pomocy tekstów krytyków czy historyków sztuki ale jest zapisem „przygód” dwóch amerykańskich artystów Dariusa (Leon Reid) i Downeya (Brad Downey) spisanych przez uczestnika wielu ich miejskich eskapad Eda Zipco.

„Przygody” artystów to oczywiście realizowane w mieście projekty artystyczne – obserwacja miejsca gdzie powstanie mural, „organizacja” sprzętu (drabiny), ubrań i farb oraz sama realizacja projektu. Większość z prac duetu powstała na Brooklynie w Nowym Yorku i stamtąd pochodzi większość relacji.

Książka nie jest napisana łatwym językiem i pomimo atrakcyjnego tytułu nie czyta się tego jak książki przygodowej, ale jej niewątpliwym walorem jest autentyczny zapis procesu powstawania sztuki ulicy, wklejania w tkankę miejską przeróżnych przedziwnych projektów artystycznych. Godne uwagi.

3 komentarze:

Anonimowy pisze...

w nowym sezonie zbliża się pierwsza poważna ekspozycja sławy warszawskiego podziemia Fresh'a
tego nie możesz przeoczyć !!!

Anonimowy pisze...

18 lipca we wrocławskim bwa duża wystaw street art i to międzynarodowa oraz realizacje na mieście

Anonimowy pisze...

tak tak

http://www.artyscizewnetrzni.art.pl/

to malutki wycinek sceny polskiej..
czy można już odkuwać szablony Twożywa ,widziałem ostatnio Plądrujemy ruiny rzeczywistości,to taki polski przekaz a nie te skopiowane z zachodu estetyki