25 września, 2008

Gagosian inwestuje w Rosję, Rosja odpłaca się Gagosianowi

Połowa międzynarodowej (czyli tej poza USA) sprzedaży największej sieci galerii sztuki najnowszej Gagosian Gallery pochodzi z krajów byłego ZSRR, w tym przede wszystkim z Rosji, ujawniła agencji Bloomberg szefowa galerii Gagosiana w Londynie, Victoria Gelfand.
Gagosian nie ma w Moskwie stałej galerii, natomiast organizuje duże wystawy czasowe w nowo otwartej przestrzeni w byłej moskiewskiej fabryce czekolady Czerwony Październik (Red October Chocolate Factory).


Jak podkreśla Gelfand, jeszcze cztery lata temu Gagosian praktycznie nie miał żadnych klientów z byłego ZSRR, a dziś ma ich już naprawdę sporo. Oczywiście wielu z nich ma rezydencje w miejscach, gdzie Gagosian ma już galerie (Nowy Jork, Beverly Hills, Londyn i Rzym), ale aby zdobyć nowych klientów właśnie organizowane są wystawy w Czerwonym Październiku, którego przystosowanie do potrzeb galerii kosztowało około miliona dolarów.
Obecnie trwa tam wystawa artystów ze „stajni”Gagosiana (Cy Twombly’ego, Jeffa Koonsa, Eda Ruschy, Douglasa Gordona, od którego pracy zaczerpnięto tytuł, czy Rcharda Serry) ale także historycznych już prac de Kooninga, Picassa, Giacomettiego czy Lichtensteina.
Na wystawie zatytułowanej “For What You are About to Receive'' ponad połowa prac jest na sprzedaż w cenach od 25 tysięcy do 2 milionów dolarów. Chętnych znalazło już „około 13” prac, jak stwierdziła przedstawicielka Gagosiana. Wystawa w Czerwonym Październiku potrwa do 25 października.
To że sztuka najnowsza stała się częścią zakupów najbogatszych Rosjan (według Forbesa jest w Rosji już 110 miliarderów) widać po zachowaniu najbardziej znanego z nich – Romana Abramowicza. Najpierw na aukcjach kupił prace Bacona i Freuda windując ich ceny do niebotycznych poziomów, później był gwiazdą kronik towarzyskich podczas targów Art Basel w Bazylei. A teraz jego nowa narzeczona, Daria Żukowa otworzyła w Moskwie przestrzeń, która ma promować sztukę najnowszą (nie jest to tradycyjna galeria), o nazwie Garage Center for Contemporary Culture. Jej szefową została też była szefowa biura Gagosiana w Londynie Mollie Dent-Brocklehurst.
Zapewne teraz śladem Gagosiana pójdą kolejne wielkie galerie i już wkrótce Moskwa będzie znana nie tylko z tego, że są w niej wszystkie „brandy” znane ze świata mody, ale także „brandy” ze świata sztuki.
Na zdjęciu: praca Jeffa Koonsa prezentowana w Czerwonym Październiku

10 komentarzy:

Centrum Sztuki Współczesnej pisze...

cocarta.pl – artystyczny serwis społeczności internetowej CSW w Toruniu

Tworzysz sztukę? Załóż konto i publikuj swoje prace.
Interesujesz się sztuką? Oglądaj, oceniaj i komentuj niezależną twórczość w internecie.

Przy nowo otwartym Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu powstał serwis społecznościowy, który stanowi platformę komunikacyjną i internetową galerią dla wszystkich osób działających artystycznie, zarówno amatorsko, jak i profesjonalnie.

Cocarta to pierwszy w polskojęzycznym internecie serwis dla artystów stworzony przez publiczną instytucję kultury.

Zapraszamy do uczestnictwa...
www.cocarta.pl
www.csw.torun.pl

Anonimowy pisze...

toruń rulez !!!

Anonimowy pisze...

Nie ma juz sztuki plastycznej. Bo malarze terazniejsi sa idiotami. To co najszlachetniejsze zostalo namalowane i napisane.

s.

Anonimowy pisze...

a co to sztuka plastyczna jest ?
ten co malował gruszke to był inteligent dopiero !!!

Anonimowy pisze...

http://www.zgora.pl/muzeum/czasowe/szpakowski.html

http://www.zgora.pl/muzeum/czasowe/szpakowski.html pisze...

http://www.zgora.pl/muzeum/czasowe/szpakowski.html

Anonimowy pisze...

Nie ma juz sztuki plastycznej. Bo malarze terazniejsi sa idiotami. To co najszlachetniejsze zostalo namalowane i napisane.

Dunal to zmieni - zobaczycie.

Anonimowy pisze...

" Nie ma juz sztuki plastycznej. Bo malarze terazniejsi sa idiotami. To co najszlachetniejsze zostalo namalowane i napisane. "
- bzdura - Dunal to zmieni
- zobaczycie.

Anonimowy pisze...

dundal to to prawie sasnal

Anonimowy pisze...

a pawszak?