14 września, 2008

"Hotel Polonia" Piątka i Trybusia zdobył Złotego Lwa na Biennale Architektury w Wenecji!


Z prawdziwą przyjemnością i dumą informujemy, że polski pawilon na Biennale Architektury w Wenecji zdobył główną nagrodę Złotego Lwa – po raz pierwszy od rozpoczęcia architektonicznych biennale w 1978 roku. Polski pawilon, przygotowany przez Grzegorza Piątka i Jarosława Trybusia był zatytułowany"Hotel Polonia. Budynków życie po życiu".
Pokazano w nim fotomontaże projektów architektonicznych z ostatnich lat: pięciu z Warszawy – budynku Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego, birowca Metropolitan na Placu Piłsudskiego, wieżowca Rondo 1 na rondzie ONZ, osiedla Marina Mokotów oraz nowego terminalu na warszawskim Okęciu, a także Sanktuarium Matki Bożej w Licheniu.
Grzegorz Piątek i Jarosław Trybuś swoją ekspozycją „Hotel Polonia” chcieli pokazać, jak wiele funkcji, także tych wcześniej nieplanowanych, może na przestrzeni lat pełnić budynek. Że choć architekt, projektując budynek, przewiduje dla niego ściśle określoną, jedną funkcję, to z później może się ona zmienić.
I tak Bazylika w Licheniu w „Hotelu Polonia” stała się więc Aquaparkiem, Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego – centrum handlowym, terminal na Okęciu – hodowlą bydła, wieżowiec Rondo 1 - kolumbarium, a biurowiec Metropolitan – więzieniem. Żaś osiedle Marina – po prostu stało się wysypiskiem śmieci.


A żeby pokazać, że zmiana funkcji budynku nie jest tylko futurystyczną wizją, kuratorzy przerobili polski pawilon wystawowy w Wenecji (ze stałymnapisem "Polonia") na hotel (stąd nazwa polskiego pawilonu "Hotel Polonia"), w którym mozna przenonocować w czasie Biennale Architektury.
Warto dodać, że fotografie budynków do „Hotelu Polonia wykonali i „przerobili na komputerze” Nicolas Grospierre (wykonywał zdjęcia budynków w teraźniejszości) i Kobas Laksa (przerabiał je na modele przyszłości).
To naprawdę wielkie osiągnięcie wszystkich wymienionych osób, a także dyrektor warszawskiej Zachęty, Agnieszki Morawińskiej, która była komisarzem polskiego pawilonu w Wenecji. Bardzo serdecznie gratulujemy.
Na zdjęciach: wejście do "Hotelu Polonia" w trakcie montażu polskiego pawilonu (stąd rusztowania z po prawej stronie) oraz biurowiec Rondo 1 na warszawskim rondzie ONZ przerobiony przez Kobasa Laksę na kolumbarium

Brak komentarzy: