08 grudnia, 2008

Wydarzenie roku 2008 w Polsce

Dzisiaj rozpoczynamy podsumowanie roku 2008. Tradycyjnie przedstawiamy wam nasze propozycje najważniejszych wydarzeń z prośbą o głosowanie na te waszym zdaniem najbardziej istotne. Można głosować (pasek obok) na więcej niż jedno wydarzenie. Termin głosowania upływa 20 grudnia.

Oto nasze propozycje:

1.Nowe publiczne przestrzenie sztuki – przypominamy, w tym roku miało miejsce podpisanie umowy na budowę MSN w Warszawie, konkurs na muzeum we Wrocławiu oraz otwarcie CSW w Toruniu i nowej przestrzeni ms2 w Łodzi.

2. Wystawa Anny Okrasko „A Pepe Espaliu” w warszawskiej Galerii Czarnej. Wspaniała i zaskakująca wystawa Okrasko. Instalacja przedstawiająca wąski grafitowy korytarz wykonany z prac imitujących kafelki. Ołowiany tunel powodując lęk. Wspaniała wizualizacja dyskomfortu, strachu i lęku.

3. Wystawa Wojtka Bąkowskiego „Idziesz ze mną? Gdzie? W dupę ciemną” w galerii Leto. Najbardziej zaskakująca premiera roku. Gdy opuszczaliśmy Leto mieliśmy wrażenie uczestniczenia w wyjątkowym spektaklu – filmy, dzwięki, głosy no i te koślawe rysunki ułożone zostały w perfekcyjną całość.

4. Inwazja polskiego street artu – inwazja już nie tylko z ulic naszych miast ale również z przestrzeni galeryjnych - wystawa Out of Sth we wrocławskim BWA, powstanie galerii Zero Zer w Gdyni i Viura w Warszawie, wspaniały mural Twożywa w Warszawie, no i na koniec zaskakująca sprzedaż pracy Petera Fussa na aukcji w Phillips de Pury.

5. Rosnąca polaryzacja opinii w debacie o sztuce- Tomasz Kozak wyrusza na wojnę nawołując do wyzwolicielskiego mordu podczas gdy Imperium Kontratakuje zarzucając cenzurę i niecne intencje tym co nie stanęli w szeregach akcji promocyjnej Krasnali.

6. Wystawa Luca Tuymansa „Idź i patrz” w warszawskiej Zachęcie. Po wielu latach starań. W odpowiednim czasie i w odpowiedniej skali.

7. Eksplozja wystaw młodej sztuki – wystawy „Establishment (jako źródło cierpień)" w CSW w Warszawie i „Nie ma sorry" w MSN w Warszawie. Czy wystawy te podzielą losy innych przeglądów pokoleniowych (np. Rzeczywiście młodzi są realistami) krytykowanych w czasie ich trwania a coraz bardziej docenianych z biegiem lat?

8. Powrót sztuki lat 80. - wystawa „Republika bananowa" i show Włodzimierza Pawlaka w Zachęcie oraz rekord cenowy Pawła Kowalewskiego. Zobaczymy czy to będzie dłuższy trend. Cały czas czekamy na dobrze przygotowane publikacje omawiające ten okres w historii polskiej sztuki.

9. Złoty Lew dla Grzegorza Piątka i Jarosława Trybusia na Biennale Architektury w Wenecji. Bardzo miłe zaskoczenie dla wielu z nas.

10. Wystawa Moniki Sosnowskiej w Schaulager w Bazylei. Kolejna znakomita wystawa w tak prestiżowym miejscu.

11. Otwarcie kolekcji Rafała Jablonki w Muzeum Narodowym w Krakowie. Kolekcja prywatna tam gdzie brakuje zbiorów publicznych.

12. Student z Polski w renomowanej galerii – Tomasz Kowalski reprezentowany przez galerię carliergebauer z Berlina, już trafił do prestiżowych kolekcji: Francois Pinault, Christiana Borosa, a w Polsce do Kolekcji Sztuki Polskiej ING

13. Wystawa prac Nam June Paika w WRO Art Center we Wrocławiu. Dla wielu legenda mediów elektronicznych i sztuki wideo.

14. Wystawy Przemka Mateckiego w Hollybush Gardens w Londynie i carliergebauer w Berlinie.

15. Mediations Biennale w Poznaniu – październikowa impreza w Poznaniu to pierwsze „od wieków” biennale w Polsce. Dobry międzynarodowy skład kuratorski i artystyczny, ciekawi artyści z Polski. Oby nie skończyło się na jednej edycji.

21 komentarzy:

Anonimowy pisze...

dziwnie w tym zestawieniu wygląda taka panna Okrasko,bo to troche nie współmierne wydarzenia MS2 i jakaś ulotna przeciętna małoprzez kogo widziana wystawa

Anonimowy pisze...

a kto to jest tym Imperium co kontratakuje?

Anonimowy pisze...

MOŻE NIE JEST TO AŻ TAK WIELKIE WYDAŻENIE W SKALI KRAJU, ALE WYSTAWA I TAK, JAK NA TĄ GALERIĘ BARDZO DOBRA.

Anonimowy pisze...

najsmieszniejsze ze Monika Sosnowska poki co otrzymala 0 glosow a naprawde przecietna, lokalnie dzialajaca Okrasko ma juz 3 glosy.
to wlasnie swiadczy o swiadomosci sztuki w Polsce.
Popieram rowniez pierwszy wpis.
Czemu ma sluzyc ten ranking?- tak subiektywnie dobranych zdarzen.

Anonimowy pisze...

pewnie Okrasko i Wojciech Bąkowski wygraja z Tuymansem :)
swoja drogą to kolejne ciekawe zestawienie :)

Anonimowy pisze...

Pewnie autorzy sami pukają w licznik - kolejne promowanie chłamu. A kto wygra na chłam roku?

Anonimowy pisze...

w Anglii jednym z wazniejszych wydarzen artystycznych byla wystawa w Zabludowicz Collection Past Foward gdzie obok takich artystow jak Sigmar Polke pokazywane byly prace Przemka Mateckiego.Dwie wystawy indywidualne, prezentacja w Bazylei i kilka wystaw zbiorowych.To chyba byl jeden z aktywniejszych artystow w tym roku.

m-city pisze...

"Inwazja street artu" mocno na wyrost. W zasadzie wymieniles wszystkie incjatywy, czyli w sumie 3 i to okolostreetartowe wiec do inwazji daleko, a do działan w przestrzeni jescze dalej.

Anonimowy pisze...

Drodzy ArtBazaarowcy - może nie na temat, ale.... zauważam spadek częstotliwości Waszych wpisów od jakiegoś czasu. Kiedyś średnia miesięczna była powyżej 20; od pewnego czasu nie przekracza 15 - czy to już czas Kryzysu?

Anonimowy pisze...

Oczywiście mowa tu o wydażeniach największych, ale po pojawieniu się na niebie sztuki gwiazdy Pana D.? :]

Anonimowy pisze...

ależ mi też ranking... a wystawa Dynala?a Krasnalsi?

Anonimowy pisze...

cóż łaska pańska na pstrym koniu jeździ...;)

Anonimowy pisze...

wlasnie,dlaczego nie ma the krasnals w tym rankingu ?

Anonimowy pisze...

a Daniel ?

Anonimowy pisze...

subiektywna lista ,każdy głosuje jak uważa ale te zestawienia obnażają brak wiedzy i profesjonalizmu ,bo wystarczyłoby zrobić np.3 ankiety na artystę w polsce ,zagranicą i wydarzenia kulturalne :-) a kto mi zapłaci za taki świetny pomysł ?????

Anonimowy pisze...

ej a co z Dunalem?

Anonimowy pisze...

ludzie głosujcie na Dunala!!!

Anonimowy pisze...

Dunalowcy się przenieśli na to drugie głosowanie. Patrzcie ilu ich tam!

Anonimowy pisze...

A propos dyskusji na temat sztuki(ad 5) i twórczości grupy The Krasnals: właśnie ich obraz został wystawiony na aukcji WOŚP. Ciekawe czy sprzeda się za tak zawrotną sumę, jak ich poprzedni obraz. Ja w każdym razie zamierzam brać udział w licytacji, bo to naprawdę dobra inwestycja, a przy okazji można komuś pomóc.

Anonimowy pisze...

Łe! ten sam wpis! ten sam wpis!

Anonimowy pisze...

czasem warto dać drugi wpis pod najnowszym postem (nie każdy regularnie przegląda starsze posty), zwłaszcza jeśli nie odbiega tematem. Też czasem to stosuję.