27 marca, 2009

Komiks za Żelazną Kurtyną (1945-1989)

W imieniu organizatorów - Centrali, Fundacji Transmisja oraz Dyrekcji Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu, zapraszamy na wernisaż wystawy „45-89. Comics behind iron curtain”.
Z informacji jakie uzyskaliśmy od Michała Słomki z Centrali jest to jedna z odsłon większego projektu badawczego. Badania prowadzone na temat funkcji, treści, form czy wykorzystywania wydawnictw komiksowych dotyczą zagadnień krytyczno-literackich oraz estetycznych, jak i również historyczno-społecznych. Role i opinie, jakie przed 1989 rokiem przypisywano komiksowi są złożone i zależne od doraźnych, zmiennych uwarunkowań politycznych. Komiks jako medium masowe, przeznaczone w tym okresie głównie do młodszego odbiorcy, oferowało często reżyserowaną wizję ówczesnej rzeczywistości społecznej, jak i historii. Badania motywów obyczajowych i tematyki realistycznej zawartych w poszczególnych komiksografiach jest częścią większego przedsięwzięcia podejmującego owe zagadnienia w ramach projektu CENTRALA - Central Europe Comics Art, realizowanego przez Fundację Transmisja od początku 2007 roku.
Na wystawę 45-89. Comics behind the iron curtain, składa się kilkadziesiąt plansz komiksów z Polski, Czech, Słowacji, Węgier, Rumunii, Bułgarii, Słowenii, Serbii i Chorwacji. Celem ekspozycji jest zwrócenie uwagi na podobieństwa i odmienności w komiksografiach tych krajów a przede wszystkim zainaugurowanie bardziej szczegółowych badań i wzajemnych kontaktów, dotyczących komiksu jako cennego "źródła" i "lustra" wiedzy o tej części świata.

„45-89. Comics behind the iron curtain” to również publikacja zbioru tekstów o komiksografiach środkowoeuropejskich. Książka ukaże się jesienią 2009 roku w dwóch wersjach językowych (pol. i ang.).

Więcej o projekcie centrala: www.centrala.org.pl
Wernisaż - 3 kwietnia 2009 roku w siedzibie głównej BU na ulicy Ratajczaka 38/40

2 komentarze:

art addict pisze...

to mało na temat komiksu, ale na Wasz temat bardziej:
przekazuje kreativ bloggera waszemu blogowi. lancuszek szczescia itd...
tutaj info, gdziesmy sie pochwalili i wam popchneli:
http://fotoartaddict.blogspot.com/2009/03/kreativ-fotoartaddict.html
pozdrawiamy!

stig helmer pisze...

Na blogerze niemal nic o tym nie ma więc pozwole sobie podlinkowac:

http://rekopisznalezionywarkham.blogspot.com/2011/05/45-89-comics-behind-iron-curtains-komiks.html