03 marca, 2009

Nowa galeria w Poznaniu – Galeria Stereo zaprasza na wystawę Magdy Starskiej i Izy Tarasewicz

Co jakiś czas informujemy o nowo otwieranych galeriach w Warszawie a tym razem zapraszamy do Poznania. Już w najbliższy piątek (6 marca) długo oczekiwana premiera galerii za jaką stoi Fundacja Transmisja. Poznańska Fundacja Transmisja jest organizacją, która powstała w celu pielęgnowania, promowania i wspierania różnorodnych dziedzin kultury i sztuki. Szczególnie dała się poznać jako promotorka młodej sztuki z Poznania „nowej ekspresji poznańskiej” a jeden z jej kuratorów Michał Lasota jest „kreatorem” wielu znakomitych projektów wystawienniczych i co podkreśla wielu artystów, duchowym przywódcą „Penerstwa”.

Pierwszym projektem jaki będziemy mogli zobaczyć w Stereo jest projekt „wici nici krzaki” duetu – Magda Starska i Iza Tarasewicz. Kuratorami wystawy są Zuzanna Hadryś i Michał Lasota . Jak można przeczytać w materiałach przygotowanych przez kuratorów:

„Magda Starska i Iza Tarasewicz tworzą świat, który może wywołać konfuzję. Dziki i przytulny zarazem, prymitywny i wyrafinowany. Bliski postrzegalnej rzeczywistości tak jak bliskie skórze są wnętrzności. Pączkowanie form jest wynikiem redukcji, jakiej dokonały na wstępie. Poszukując perspektywy niezapośredniczonej kulturowo, Starska i Tarasewicz dotarły do biologicznie definiowanej pojedynczej komórki. Ten komiczny jednokomórkowiec, którego odkryły, ledwie się pojawi już zaczyna tworzyć kulturę. Dlatego, chociaż nie posiada płci ani języka, uprawia, pielęgnuje i kultywuje. Niespokojny i witalny, buduje i rozwija się, wchłania rzeczywistość jak gąbka.

Mimo nieodpartego komizmu działań jednokomórkowca, Starska i Tarasewicz konstruują wizję poważną i głęboką. Lekkość pomysłu idzie tutaj w parze z realizacją konkretnego celu: wymiana, wchłanianie, inkluzja które są podstawą funkcjonowania komórki, stają się utopijną receptą na funkcjonowanie człowieka w świecie. Całość przedsięwzięcia artystek jest pomyślana jako gest w stronę widza, gest na który należy odpowiedzieć.

Nieprzypadkowo rozpoczynamy swoją działalność wspólną wystawą Starskiej i Tarasewicz, ponieważ ich współpraca oddaje ideę pracowni, jaką zamierza być galeria Stereo. Pracownię taką rozumiemy jako przestrzeń inspiracji i wymiany, miejsce, które twórczo i indywidualnie współpracuje z artystami”

Gorąco polecamy!

galeria stereo, słowackiego 36/1,
60-825 poznań, tel. 509 099 786

2 komentarze:

Anonimowy pisze...

.super extra.powodzenia!oprocz penerow cos jeszcze innego tam bedzie?

Anonimowy pisze...

hmmm

http://ingesidee.de/page.php?pgid=35&lang=en&subpage=7