05 marca, 2009

Polscy artyści na marcowych aukcjach w Phillips de Pury i w Sotheby’s

Dawno już nie było prac polskich artystów na aukcjach – wraz z kryzysem ich podaż zdecydowanie zmniejszyła się. Na najbliższych aukcjach w marcu znów możemy się spodziewać jednak kilku prac artystów z naszego kraju – choć nie będą to ich najwybitniejsze prace. Ale marcowe aukcje też nie należą do tych najważniejszych – ani te w Phillips de Pury (dwie aukcje – jedna w Nowym Jorku i jedna w Londynie), ani te w Sotheby’s w Nowym Jorku.

Na aukcji „Under the Influence” w Phillips de Pury 9 marca w Nowym Jorku będzie można kupić ciekawy rysunek Wilhelma Sasnala „Bez tytułu (Samolot)” z 2003 roku. Duży (41x59 cm) rysunek tuzem, z charakterystyczną dla tego artysty tematyką (samoloty wielokrotnie pojawiające się w pracach Sasnala) ma estymację 5-7 tysięcy dolarów (18-25 tysięcy złotych).

W tym samym domu aukcyjnym, ale w Londynie, na aukcji „Saturday@Phillips” 14 marca będzie z kolei instalacja malarska „Kafelki” Rafała Bujnowskiego. Na pięciu obrazach o wymiarach 30x30 cm Rafał odwzorował kafelki z jego pracowni. Ta instalacja, pochodząca z 2005 roku, ma estymację 3-4 tysiące funtów (16,5-21 tysięcy złotych). Na tej samej aukcji będzie też można kupić płytę Lucy McKenzie i Pauliny Ołowskiej z „Novej Popularnej” z 2004 roku. Płyta, wydana w nielimitowanej edycji, kosztować będzie 250-350 funtów (1300-1850 złotych). Co ciekawe, tę płytę wciąż dużo taniej można kupić w warszawskim Rastrze.
Z kolei na nowojorskiej aukcji w Sotheby’s 10 marca będzie można kupić prace polskich artystów starszego pokolenia. Dwie prace z początku lat 60. Wojciecha Fangora oraz szkic węglem z lat 80. Magdaleny Abakanowicz.


Prace Wojciecha Fangora mają niskie estymacje, biorąc pod uwagę ostatnie wyniki aukcyjne tego artysty. „Blue 4” z 1961 roku, o wymiarach 70x60 cm, ma estymację 8-12 tysięcy dolarów (29-43 tysiące złotych). A „Square 19” o wymiarach 90x90 cm – 10-15 tysięcy dolarów (36-48 tysięcy złotych). Z kolei duży szkic węglem Magdaleny Abakanowicz z cyklu „Bodies” z 1981 roku – 6-8 tysięcy dolarów (21,5-29 tysięcy złotych).

Na zdjęciach prace: Wilhelma Sasnala, Rafała Bujnowskiego, Magdaleny Abakanowicz i Wojciecha Fangora
9 komentarzy:

Anonimowy pisze...

nowy performance Oskara Dawickiego

http://www.smog.pl/wideo/24516/jazda_na_sankachnbsppo_polsku/1/#comment_1923480

JacekDAB pisze...

Zagadka.
Który wyraz w cytowanym zdaniu jest błędny ?

"..Dawno już nie było prac polskich artystów na aukcjach..."

;)

Anonimowy pisze...

Sasnal i Bujnowski na aukcjach w Nowym Jorku i Londynie,a w tym samym czasie wystawa The Krasnals we Francji w Lille w ramach ekskluzywnego festiwalu Europe XXL

http://www.sztuka.pl/index.php?id=124&tx_ttnews[tt_news]=5630&tx_ttnews[backPid]=138

Polska sztuka staje się coraz bardziej światowa.

Anonimowy pisze...

wow,światowi krasnale na salonach.

Anonimowy pisze...

Czy przeczytamy u Was jakąś recenzję na temat wystawy The Krasnals? Wygląda na to, że to coś poważnego...

Anonimowy pisze...

-podobno ktoś w Lille widział Pana Banasiaka... ;)

Anonimowy pisze...

Krasna
Spadajcie na swojego bloga.Nie piszcie sobie pozytywnych kom. podszywajac sie za anonimow. ten festiwal to wcale nie jest powazna sprawa.A jak widac wejdziecie w dupe kazdemu ze swoja niby rewolucja.

Anonimowy pisze...

antykrasnale - nie wpadajcie w paranoję.

Anonimowy pisze...

"...podszywając się za anonimów" .piękne zdanie