12 maja, 2009

Pierwsza publikacja 40 000 Malarzy

Dla tych, którzy zastanawiali się, co jest przyczyną utrzymującego się milczenia ze strony jednego z redaktorów Obiegu, Kuby Banasiaka mamy dobre wiadomości. Kuba wraca i to w w dużym stylu jako twórca i założyciel wydawnictwa 40 000 Malarzy.

W swoistego rodzaju misji jakie stawia przed sobą 40 000 Malarzy można przeczytać - „Pragniemy, aby wydawane przez nas książki opisywały, a w konsekwencji współtworzyły najciekawsze nurty dzisiejszej sztuki. To dlatego obszar naszych zainteresowań wyznaczają nie tylko klasyczne teksty naukowe i popularnonaukowe, ale także wywiady-rzeki z najciekawszych osobowościami współczesnej sztuki, wybory tekstów wybitnych krytyków, teoretyków kultury i artystów oraz opracowania zbiorowe. Będziemy współpracować z instytucjami sztuki, artystami, krytykami i kuratorami, tak aby katalog wystawy stał się czymś więcej, niż tylko rutynowym produktem instytucji sztuki. W czasach, w których książka może być wystawą, a kurator redaktorem, pragniemy wydawać także pozycje z pogranicza dyscyplin takie, które wykraczają daleko poza zwyczajową prezentację tekstu i ilustracji. Jesteśmy również świadomi, że ciągle istnieją obszary współczesnej sztuki, które nie zostały należycie opisane i chcemy to zmienić.”


Pierwszą publikacją wydawnictwa będzie książka Adama Mazura „Kocham fotografię”. Teksty składające się na Kocham fotografię to zapis przemian, jakie dokonywały się w obrębie polskiej fotografii na przestrzeni ostatniej dekady. Autor omawia najgłośniejsze wystawy, klasyczne książki, które z wieloletnim opóźnieniem wreszcie ukazały się po polsku, pisze o początkach rynku aukcyjnego, w końcu analizuje twórczość poszczególnych fotografów zarówno klasyków, jak i artystów współczesnych (m. in. Józefa Robakowskiego, Anety Grzeszykowskiej, Mikołaja Komara, Tadeusza Rzący, Zuzy Krajewskiej, Wojciecha Wieteski, duetu Zorka Project). Kwestionuje przy tym podział na fotografię artystyczną i rzekomo nieistotną resztę (np. fotografia mody czy fotografia dokumentalna), który pokutuje jeszcze od czasów piktorializmu. Wybór tekstów uzupełniają rozmowy z najwybitniejszymi polskimi fotografami (m. in. z Józefem Robakowskim, Wojciechem Prażmowskim, Andrzejem Świetlikiem).

Książkę Kocham fotografię będzie można kupić przedpremierowo już w tym tygodniu w Krakowie i Łodzi w ramach trwających tam festiwalów fotografii. Oficjalna premiera w czerwcu.

Godny zauważenia jest też świetny design okładki.

4 komentarze:

Anonimowy pisze...

Banasiak organizuję wydawnictwo
"40 000 malarzy", którego pierwszą publikacją jest książka Mazura "KOCHAM FOTOGRAFIĘ".
czy mogło być coś równie śmiesznego?
mam nadzieję, że drugą pozycją będzie "kocham gotować" autorstwa żony Krytykanta.

Visual Culture pisze...

w nastepnej kolejności stajnia FGF i Rasta

Anonimowy pisze...

żenua

Anonimowy pisze...

http://pl.wikipedia.org/wiki/Wojciech_Jaruzelski